Rejsy-Grecja Zatoka Sarońska i Argolidzka-Przewodnik-Żeglarstwo-Warunk
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    30-04-2024
    DAHAB Majówka nr 2 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Vassiliki WIND wrzesień

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
  • LEFKADA Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    02-08-2024
    Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
  • Grupowy wyjazd WIND 2024

    Zobacz ofertę
    14-06-2024
    Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
  • Kurs WINDSURFING Grecja

    Zobacz ofertę
    12-07-2024
    Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
  • Jesień 2024 SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    10-10-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • Lefkada WIND 2024

    Zobacz ofertę
    30-08-2024
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    02-05-2024
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
  • Windsurfing LISTOPAD 2024

    Zobacz ofertę
    07-11-2024
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
  • WINDSURFING LEFKADA

    Zobacz ofertę
    21-06-2024
    Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • Wrzesień w SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    29-08-2024
    Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
  • Soma Bay WIND 2024

    Zobacz ofertę
    28-04-2024
    Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • Czerwiec w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    30-05-2024
    WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
  • MAJ Soma Bay-WIND

    Zobacz ofertę
    23-05-2024
    Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
  • Power Jibe Week '24

    Zobacz ofertę
    19-07-2024
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    25-04-2024
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
Powrót

Przewodniki

GRECJA - ZATOKA SAROŃSKA I ARGOLIDZKA - PRZEWODNIK ŻEGLARSKI

PRZEWODNIK ŻEGLARSKI - ZATOKA SAROŃSKA I ARGOLIDZKA - GRECJA

Żaden z miłośników żeglarstwa nie może w swoich podróżach ominąć Grecji. Ta kraina pełna słońca, znana z malowniczej kultury, niezwykłej spuścizny historycznej, pięknej przyrody i niesamowitych ludzi to idealny cel rejsu. Do wyboru mamy wiele tras żeglarskich po morzu Egejskim oraz Jońskim. Na archipelag składa się aż 3000 wysp, z których tylko 140 zostało zasiedlonych przez ludzi. Niezależnie, gdzie skieruje się nasz jacht, z pewnością będziemy pod wrażeniem uroku tego regionu.

Na żeglarzy w każdym zakątku Grecji czekają zabytki z czasów antycznych i średniowiecznych, takie jak świątynie, teatry, czy klasztory. Tu naprawdę można poczuć ducha starożytności oraz zrozumieć, dlaczego kultura grecka odcisnęła się tak głęboko w przyszłości. Nie bez znaczenia jest też wspaniała grecka kuchnia i klimat gościnności, sprzyjający zupełnemu relaksowi oraz wypoczynkowi.

Cechy charakterystyczne obszaru zatoki Sarońskiej i Argolidzkiej

Jednym z akwenów żeglugi, który warto polecić jest obszar Zatoki Sarońskiej i Argolidzkiej. Położone są one blisko Aten, jednakże nie straciły swego specyficznego klimatu. Przemierzając wody zatok można miedzy innymi pokusić się o zwiedzenie takich miejsc jak Engina, Spetsai czy Hydra, której atrakcją jest wenecki port. W Manemvasia na zwiedzających czeka wspaniały zamek z czasów Bizancjum, zaś Epidauros zachęca do odwiedzenia starożytnym teatrem. Także osoby liczący na relaks i wyciszenie w tej okolicy znajdą coś dla siebie, a przykład zatokę Kiparissia lub rybackie wioski Iraka. Warto skorzystać także z wypoczynku na niezwykłych plażach w Ermioni czy Leondhion. Żegluga w tym miejscu jest raczej spokojna ze względu na wiatry z N- Ne, które z reguły nie przekraczają 4-6 B. Dzięki temu żegluga jest bezpieczna praktycznie przez cały rok. Oczywiście rejsy są także niesamowicie atrakcyjne ze względu na piękne krajobrazy. Doświadczeni żeglarze polecają ten obszar do żeglowania szczególnie w miesiącach takich jak lipiec i sierpień. Dzięki temu nie narazimy się na silne wiatry na Cykladach.

Pogoda dla żeglarzy

 W Zatoce Sarońskiej i Argolidzkiej wiatr sprzyja żeglarzom. Meltemi, który siłę swych podmuchów pokazuje w sezonie letnim, tutaj nie jest tak regularny. Możemy się go spodziewać z kierunków od N- NE. Osiąga siłę miedzy 4 a 5  stopni B. Możemy tu trafić także na jeszcze słabszy wiatr południowy. W pobliżu Hydry i w zatoce Argolidzkiej, południowo- wschodnie wiatry osiągają od 3 do 5 stopni B. Wiosna  i jesień to czas niezbyt mocnych wiatrów południowych. W okresie od czerwca do sierpnia, temperatury w zatoce Sarońskiej i okolicy, osiągają wartości sięgające od mniej więcej 25 do 28 stopni Celsjusza. Jak widać nie tylko atrakcyjne turystycznie rejony, ale też pogoda może być atutem, kiedy podejmujemy decyzję o rejsie po zatokach Sarońskiej i Argolidzkiej. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ZATOKA SAROŃSKA I ARGOLIDZKA - GRECJA

Jakie atrakcje czekają nas na trasie rejsu po wspomnianych akwenach?

 

  Zatoka Sarońska

  • Engina

Wyruszając z Aten, jako pierwszy punkt podróży możemy obrać wyspę znaną z ceramiki. Powszechnie uprawia się tam również drzewa pistacjowe. Stolica wyspy charakteryzuje się ciekawą zabudową złożoną z białych i różowych domków, okalających port jachtowy i rybacki. W tym miejscu warto też odwiedzić ulokowaną na skraju miasta kaplicę Św. Mikołaja, będącego patronem żeglarzy. Amatorzy zakupów pamiątkowych, także nie będą zawiedzeni, bowiem uliczki są pełne sklepików, w których możemy kupić regionalne specjały takie jak marcepan, pistacje no i oczywiście wyroby ceramiczne. Lokalni dorożkarze czekają na każdego chętnego do przejażdżki tym niecodziennym pojazdem.

Będąc w Enginie warto skorzystać także atrakcji jaką jest wycieczka autobusowa w pobliże położonej na wzgórzu doryckiej świątyni Afai. Ta antyczna budowla, wspaniale zachowana do naszych czasów, pochodzi z 480 roku p.n.e., co oznacza, ze jest aż o 60 lat starsza od Partenonu. Ze wzgórza, na którym stoi świątynia rozciąga się widok na zatokę Aghia Marina. Z tego kotwicowiska również możliwe jest dojście do obiektu przyjemną ścieżką położoną wśród sosen. Jeżeli więc zacumowaliśmy w Marinie, warto świątynię odwiedzić spacerem. To dodatkowy relaks.

Engina to port dość dobrze osłonięty, spokojny. Można tu skorzystać z wody i paliwa. Aghia Marina często bywa jednak zatłoczona. Jeżeli mamy ochotę, możemy tam jednak zacumować na "drugiego". Innym miejscem na postój może być Perdika z plażą o dość płytkich wodach przy nadbrzeżu. Zacumować możemy także za przylądkiem Ag. Pirgos. W tym miejscu warto skorzystać z uroków jakie oferuje piaszczysta plaża.

  • Angistri i Moni.

Podążając dalej  na zachód docieramy do tych niedużych wysepek. Moni to tajemnicza,  bezludna, mniejsza wyspa, atrakcyjna dzięki częściowemu zalesieniu i zielonej wodzie, która ją otacza. Moni kryje też sporo zatoczek. Angistri z kolei jest zamieszkiwana przez 400 osób. Jej cechami charakterystycznymi jest urokliwy las sosnowy oraz zatoczki z czystą wodą, które można znaleźć na jej wschodzie. Na zachodzie zaś ulokowana jest przystań.

  • Epidaurus

Kolejnym przystankiem w rejsie jest Epidaurus. Ta zaciszna zatoka zachwyca między innymi stromymi, zalesionymi wzgórzami, u stóp których leży rybacka wioska Palaia Epidaurus. Tu warto odwiedzić grecki teatr antyczny z 4 wieku p.n.e. Leży on jedynie 35 km od wioski. Ta ostoja kultury jest bardzo dobrze zachowana do dnia dzisiejszego. Dodatkowo  w 1954 roku podjęto się jej odnowienia. Obecnie w porze letniej, możemy tu o wschodzie słońca oglądać greckie dramaty i poczuć się jak w czasach starożytnych. To niezwykłe przeżycie, między innymi z powodu doskonałej akustyki. Obiekt jest zbudowany w taki sposób, że ze sceny usłyszymy bardzo dobrze każde słowo, nawet jeżeli przyjdzie nam zajmować ostatni rząd miejsc. Innym zabytkiem godnym przyjrzenia się z bliska są ruiny sanktuarium Asklepiosa.

  • Poros

W czasie rejsu nie sposób ominąć dość popularnej wyspy Poros. Dzieli się ona niejako na dwie części. Większa z nich to górzysta, sosnowa kraina Kalavaria. Mniejsza część to wulkaniczna Sferia. Obydwie połączone są ze sobą mostem. Na Sferii leży miejscowość o nazwie Poros. Jej malowniczość i niezwykłość zawiera się między innymi w kolorowych domach położonych na zboczach wzgórz. Nad wodą spotkamy też pełne uroku kawiarenki oraz butiki zapraszające turystów swoim bogactwem. Jeżeli mamy ochotę pooglądać rejon z góry, warto przespacerować się do wieży z zegarem. Dzięki temu zobaczymy zatokę i jej uroki w całej okazałości.

Żeglarze mogą cumować praktycznie z każdej strony nadbrzeża, jednakże od północy istnieje możliwość uzupełniania wody, co może być cenne z punktu widzenia żeglarzy. Dobre kotwicowiska mamy  zarówno po obu stronach Sferii jak i od zachodu Kalavarii. Miłośnikom plażowania można polecić Neorio, Bagonia i Zoodohos Pigi.

Na przeciwko Poros znajduje się półwysep Vahti z miejscowością Methana, znaną z leczniczych wód, wypływających z gorących źródeł. Warto z tego skorzystać jeżeli lubimy „sanatoryjny” klimat.

  • Hydra

Wyspa pełna gór i skał jest z pewnością warta dłuższej uwagi ze względu na piękne miasto Chorę, położoną wokół portu. Chora jest niezwykle atrakcyjna pod względem turystycznym, a świadczą o tym tłumy odwiedzających ten kurort. Miejsce znane jest z nocnego życia, tawern oraz wyrobów ceramicznych, skórzanych czy tkanin. Miłośnicy architektury XVIII wieku mogą podziwiać okazałe, jasne rezydencje należące do kupców i kapitanów. Ze względu na dużą falę turystów, w sezonie można mieć trudności  z zacumowaniem wokół Hydry. Alternatywą może być kotwicowisko w Mandraki na wschodzie lub w miejscowości Ermioni, o wiele spokojniejszej i dodatkowo z piękną plażą.

  • Spetses

Kolejna wyspa po drodze charakteryzuje się w odróżnieniu od poprzedniej, płaskim krajobrazem i wieloma niewielkimi zalesionymi zatoczkami. Miasto może nas zainteresować architekturą, a mianowicie imponującymi w swej okazałości rezydencjami sprzed 200 lat. Warto zapuścić się też w uliczki wypełnione mieszkańcami i odwiedzić miejscowe butiki oraz skorzystać z przejażdżki dorożką. Zabytkiem wartym uwagi jest klasztor św Mikołaja. Jeżeli odwiedzamy wyspę we wrześniu, będziemy mieli okazję uczestniczyć w festynie „Armata” mającym religijny i historyczny charakter. Wydarzenie upamiętnia morską bitwę z Turkami, która odbywała się w pobliżu wyspy w 1822 roku. Być może uda nam się zacumować w starym porcie, który zachował swój dawny klimat. Co prawda wewnątrz nieraz nie da się znaleźć miejsca, jednak zawsze można zakotwiczyć się bliżej wejścia.

Region zaprasza na spacery po lesie lub piękne plaże Agii Anargiri i Agia Paraskevi  czy Vrellas i Zogheria.

  • Methana

Ten półwysep leży na północno- wschodniej części Peloponezu. Znany jest z z wód termalnych, zapraszających do kąpieli zdrowotnych. Na obszarze Mathany znajduje się aż 30 nieaktywnych już wulkanów. W porcie można uzupełnić wodę i paliwo, choć może być tu dość ciasno i nie zawsze znajdzie się miejsce do zacumowania.

 

Zatoka Argolidzka

  • Porto Heli

Żeglując po zatoce Argolidzkiej, dotrzemy do leżącego naprzeciwko Spetses dużego   kotwicowiska. Miejsce to jest bezpieczne do zacumowania niezależnie od pogody. Znajdujące się tu miasteczko Porto Heli to popularny kurort zamieszkiwany przez ok 750 osób. Na miejskim nadbrzeżu toczy się życie, skoncentrowane w tawernach i sklepach. Co ciekawe można tu zacumować praktycznie na obszarze całej zatoki, dzięki jej niewielkiej głębokości. Po drodze do kolejnego punktu naszej przygody znajdziemy też inne miejsca, gdzie można się zakotwiczyć, takie jak  Koiladhia, Iria, Kaidhari, czy Tolo.

  • Napfilion

Miejscowość ta jest następnym celem naszej żeglugi. Leży na końcu zatoki Argolidzkiej. To wielkie miasto zachwyca portem, ale też Starym Miastem. Tu możemy podziwiać budowle sięgające swoją historią  aż do 15 wieku. Spacer do 18- wiecznej fortecy pozwoli nam spojrzeć na miasto z góry, a także ujrzeć trzy weneckie zamki, powstałe w latach 1711-1714. Innym zabytkiem godnym uwagi są trzy tureckie meczety, dziś będące jedynie elementem architektury.

Z wycieczką autobusową zwiedzimy również Mykeny, a tutaj Cytadelę, Lwią Bramę  i grób Agamemnona.

  • Astros

Po drodze z Napfilion można zwiedzić przyjazną turystom rybacką wioskę Astros. Przyjemności, którym możemy się tu oddać, to kąpiel w ciepłej wodzie, zwiedzanie starożytnego zamku czy klasztoru Loukous.  Zacumować możemy na kamienistym nadbrzeżu, lecz nieco dalej na południe znajdziemy także inne punkty do zakotwiczenia się, takie jak Dunutrios, Zaritsi, czy Tiros.

  • Leonidhion

Kierując się właśnie na południe dopłyniemy do nadbrzeża, od którego w odległości 4 km leży miasteczko charakteryzujące się otoczeniem czerwonych skał. Miasto jest znane z rolnictwa. Dzięki niemu i jego klimatowi można poczuć tradycyjny wygląd tych regionów. Cumowanie jest możliwe w porcie położonym w miejscowości Plaka. Możemy tu liczyć na spokój i relaks, ponieważ miejsce nie jest zdominowane przez turystów.

  • Kiparissi

W tym ukrytym między górami i nieczęsto odwiedzanym przez turystów miejscu warto się zatrzymać. Przy przejściu po prawej stronie można zacumować przy nadbrzeżu i skorzystać z leżącej na przeciwko plaży z czystą wodą. Idąc wzdłuż zatoki trafimy do miasteczka kuszącego tawernami.

  • Yerakas

Wpływając do wąskiej zatoki miedzy klify trafimy na wioskę Yerakas. Tu kotwicowisko     jest  położone w niewielkim oddaleniu od tawern, co dla turystów jest niezwykle wygodne. Po stronie zachodniej, blisko laguny także jest miejsce na zacumowanie. Idąc w górę na prawo od wejścia do zatoki trafimy do ruin akropolis. To miejsce jak żadne inne służy odpoczynkowi i pomaga przenieść się w czasy antyczne.

  • Monemvassia

Ten średniowieczny port i znaczący ośrodek handlu, zwany Grecką Skałą Gibraltaru zaprasza dobrze zachowanym Dolnym i Górnym Miastem. Za jego murami warto obejrzeć takie miejsca sakralne jak katedra Christos Elkomenos, kościoły Agios Petros, Chrissalitissa i Agios Nikolaus. Miejscowość połączona jest groblą z wioską Gefira, zapraszającą turystów swymi tawernami. Zacumować można po prawej stronie w porcie lub w małej marinie od strony lewej. 

HOTELE - WYSY SAROŃSKIE - GRECJA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    • 509 103 273
      (opłata wg stawki operatora)
    W dniach 8-21.04.2024r ze względu na firmowy wyjazd zagraniczny, prosimy o kontakt najlepiej poprzez maila, Whatsapp (509103273) lub Facebooka.

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by