Wyjazdy-El Gouna Egipt-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wiet
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
Powrót

Przewodniki

EL GOUNA

 • EL GOUNA
 • ggf
 • EL GOUNA
 • ggf

PRZEWODNIK KITESURFING - EL GOUNA - EGIPT

Turystyka w Egipcie stała się tak znaczącą gałęzią gospodarki, że na pustyni powstają tu miasta, od początku zaplanowane na potrzeby przybywających. Taką miejscowością jest kurort El Gouna (El-Dżuna), którego rozpoznawczy znak stanowi błękitna laguna otoczona ośrodkami wypoczynkowymi, około 20 km na północ od Hurghady. Miasto powstał z inicjatywy prywatnych inwestorów w 1990 roku.

Nowoczesna architektura, hotele, restauracje, nocne kluby, baseny, kasyna i pole golfowe – jest tu wszystko, czego potrzebuje turysta, by miło spędzić czas. Chętnie przybywają tu również żeglarze – miasteczko posiada nowoczesną i piękną marinę.

 

Spot

El Gouna Egipt Kitesurfing Session 

Ze względu na świetne warunki El Gouna stała się mekką kitesurferów. Można tu również uprawiać windsurfing.

Charakterystyczną cechą spotu jest daleko sięgająca płycizna – przez około 500 metrów woda nie przekracza metra głębokości. Turkusowy kolor, piaszczysta plaża i wysoka temperatura wody sprawiają, że pływanie jest tu czystą przyjemnością.

Spot czynny jest cały rok, a w "letniej" jego połowie z powodzeniem można pływać w samych szortach.

Wiatr (ponad 70 procent wietrznych dni w roku) i doskonale wyposażone bazy (głównie sprzęt do kitesurfingu) sprawiają, że to miejsce jest obowiązkowym punktem dla każdego kajciarza, na wszystkich poziomach zaawansowania. Atmosferę tworzy również fantastyczny personel. Kto tu zaczyna swoją przygodę z kajtem, na pewno będzie chciał dalej uprawiać ten sport. W dodatku wrażeniami z pobytu możemy dzielić się z bliskimi "na świeżo", gdyż bez trudu znajdziemy tu dostęp do bezprzewodowego internetu. 

Woda jest raczej płaska, trochę choppy, z nieco większymi falami za rafą.

Najczęściej wieje skośnie on shore, z kierunków północnego i północno-zachodniego. Latem (między kwietniem a październikiem) wiatr jest najsilniejszy, ale można tu pływać również zimą, o ile jesteśmy w stanie przyjechać na dłużej i w razie dłuższego ciągu dni bezwietrznych (nie będzie to raczej dłużej niż tydzień), możemy poczekać na warunki, korzystając w tym czasie z innych atrakcji kurortu.

Obsługa dysponuje pontonami ratunkowymi, generalnie jest to miejsce bardzo bezpieczne. Jedyne na co trzeba uważać, to bardzo płytka woda i rafa, zwłaszcza podczas odpływu. Przy niskim stanie wody start windsurferów możliwy jest dopiero po przejściu znacznego odcinka.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - EL GOUNA - EGIPT

Jak dotrzeć?

Do Egiptu najlepiej dostać się samolotem. Najbliższe El Gounie międzynarodowe lotnisko znajduje się w Hurghadzie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EL GOUNA - EGIPT

El Gouna znana jest również fanom nurkowania i snorkelingu – pobliskie rafy, Shaab Abu Nuhas oraz Umm Usk South, to gwarancja spektakularnych widoków. Dodatkowo można zwiedzać spoczywające w okolicznych wodach wraki – Carnatic i Giannis D. 

Kurort oferuje też mnóstwo innych atrakcji, takich jak wycieczki na quadach, pustynne safari, wyprawy na wielbłądach czy rejsy do portów Morza Czerwonego. Bez trudu znajdziemy również wypożyczalnie rowerów. W miasteczku kwitnie nocne życie, a liczne kluby i restauracje grają muzykę na żywo.

Jednak Egipt to oczywiście nie tylko okolice naszego kurortu. Każdy z nas wie, że to tu znajdują się piramidy i grobowce faraonów, i Sfinks - pozostałości po starożytnej egipskiej cywilizacji. Zobaczenie tych skarbów to obowiązek turysty przybywającego w te strony. Warto rozszerzyć turystyczny repertuar i nie polegać jedynie na standardowych wycieczkach, ale poszukać również mniej znanych atrakcji. Dopiero wtedy możemy poczuć prawdziwego ducha Egiptu i zobaczyć nieco więcej niż tak zwany "turysta masowy".

Można wybrać się na jedno- lub dwudniową wycieczkę do Kairu, lecz najbardziej skorzystamy mogąc zostać w nim nieco dlużej. Sam Kair to niesamowicie rozległa metropolia, największy ośrodek arabskiego świata, Miasto Tysiąca Minaretów. W Kairze obiektów i miejsc wartych uwagi jest tak wiele, że nie sposób wspomnieć choćby połowę w krótkim przewodniku. Trzeba pamiętać, że to miejsce mające setki lat historii, w którym przenikają się kultury i religie. Wycieczki często zabierają turystów do Muzeum Egipskiego, w którym oglądać można mumie, posągi faraonów i królowych, egipskich bogów oraz skarby pochodzące z grobowców władców Egiptu. Niesamowita jest również dzielnica koptyjska. To stara część miasta, powstała w czasach "łączących" okres panowania faraonów z okresem po narodzinach islamu, gdy miasto zostało podbite przez muzułmanów. Mieszka tu społeczność koptyjska (chrześcijanie) i żydowska, można tu zwiedzać wiele pięknych i starych kościołów i synagog, m.in. synagogę Ben Ezry, kościół Zawieszony (z III w n.e.), Kościół Najświętszej Dziewicy czy Kościół Św. Jerzego.

Nie sposób przegapić górującej nad miastem Cytadeli Kairskiej, zbudowanej w XII wieku, w której obecnie mieści się kompleks muezalny oraz mnóstwo meczetów, a która przez 700 lat była siedzibą władców Egiptu. Aby poczuć arabski klimat miasta, należy wybrać się do dzielnicy islamskiej – i zgubić się w krętych, wąskich i zatłoczonych uliczkach (koniecznie przejść się średniowieczną ulicą Muizz), odwiedzić tutejsze targowiska (warto zobaczyć nie tylko słynny Khan El Khalili, lecz również Targ Namiotów).

Jeśli intryguje nas nocne życie miasta, najlepiej zaznać go nad brzegiem Nilu i popłynąć w rejs jedną z licznych łodzi, pełniących funkcję nocnych klubów i oferujących rozrywki na każdą kieszeń - od  tych najtańszych (wybieranych przez miejscowych, gwarantujących najbardziej gwarną i roztańczoną zabawę) poprzez prawdziwie ekskluzywne.

Poszukiwacze egzotyki i lokalnych osobliwości, muszą wybrać się do Miasta Umarłych. W samym Kairze żyje ok. 7 mln ludzi (nie licząc oczywiście całej aglomeracji, która ma niemal trzy razy tyle mieszkańców), a jedna trzecia z nich zamieszkuje teren cmentarza. Są to ubodzy, często usunięci z ich domostw w Kairze, podczas jego urbanizacji lub lokalni imigranci z terenów wiejskich, poszukujący pracy. Mieszkają w grobowcach, ale również w nowopowstałych domkach, budowanych tu nielegalnie. Ich obecność na cmentarzach nie jest w żaden sposób rejestrowana, ale powszechnie akceptowana przez władze i pozostałych mieszkańców miasta.

Standardowe wycieczki nie obejmują swoim programem nie tylko Miasta Umarłych, ale również Miasta Śmieciarzy – dzielnicy, której mieszkańcy zajmują się sortowaniem przywiezionych tu śmieci. Będąc w tej okolicy możemy jednak, prócz ubóstwa i slumsów, zobaczyć prawdziwy ukryty skarb Kairu – sześć podziemnych kościołów wykutych w skałach wzgórz Mokattam.

Ozdobą zakurzonego i zatłoczonego Kairu jest Al Azhar Park – oaza zieleni między dzielnicą islamską a Miastem Umarłych. Można tu znaleźć palmy, oczka wodne, wodospady, rzeczki, plac zabaw dla dzieci oraz restauracje. Przede wszystkim miejsce słynie jednak ze spektakularnego widoku na miasto.

Jeśli jesteśmy w Kairze, musimy oczywiście odwiedzić również Gizę, w której znajduje się jeden z siedmiu cudów świata – piramida Cheopsa oraz inne, nie mniej słynne i okazałe piramidy. Ich ogrom można docenić, oglądając codzienne pokazy pod hasłem "Światło i dźwięk", kiedy to po zmroku wyświetlane są na ścianach piramid naturalnej wielkości wizerunki innych, najbardziej znanych na świecie obiektów – co pozwala nam porównać ich rozmiary.

W Gizie, prócz piramidy Cheopsa, obejrzymy również piramidę Mykerinosa czy Chefrena. Obok tej ostatniej stoi Wielki Sfinks, nie mniej słynny niż same piramidy. Prócz największych piramid, w Gizie jest też grupa mniejszych grobowców i piramid.

Piramidy znajdziemy jednak nie tylko w Gizie. Stosunkowo niedawno odkryto kolejną piramidę w okolicach Sakkary. Oczywiście nie jest to pierwsza piramida w tej miejscowości. Najsłynniejszą budowlą tego typu jest w Sakkarze schodkowa piramida Dżesera.

W okolicach Kairu znajduje się również Memfis, które warto odwiedzić, by zobaczyć imponujące posągi Ramzesa II w miejscowym muzeum, czy poznać metodę wytwarzania papirusu.

W samym Kairze i jego rejonie, jak również dalej na południe, jadąc wzdłuż Nilu, znajdziemy też inne, niezliczone miejsca warte odwiedzenia. Jeśli mamy więcej czasu, warto jest popytać na miejscu lub poszukać w sieci kolejnych inspirujących wskazówek. Egipt wielu z nas kojarzy się jedynie z piramidami i turystycznymi kurortami nad Morzem Czerwonym, lecz kraj o tak długiej i bogatej historii, może zafascynować najbardziej wymagających podróżników induywidualnych.

W rejonie Zatoki Sueskiej znajdują się stare, koptyjskie klasztory – Św. Antoniego z IV w n.e. (w pobliżu groty, w której ten święty mieszkał jako pustelnik) i Św. Pawła.

Obowiązkowym punktem wszystkich podróżujących po Egipcie jest Luksor. W Luksorze i okolicach zobaczymy słynne Kolosy Memnona, świątynię królowej Hatszepsut, świątynię Karnak, świątynię Luksor oraz oczywiście słynną Dolinę Królów (w tym grobowiec Tutenhamona) i wiele innych zabytków starożytnej cywilizacji egipskiej. Gdy przybędziemy do Luksoru, możemy spodziewać się sporej grupy naganiaczy hotelowych, jednak warto jest rozejrzeć się i wybrać mniejszy, rodzinny pensjonat, który daje okazję do przyjrzenia się, jak wygląda życie zwykłych ludzi w Egipcie.

Jeśli mamy nieco więcej czasu, zróbmy również wyprawę do Abydos i Dendery.

Miastem, które z pewnością nas zachwyci i pokaże nieco inne oblicze Egiptu (dzieki wyraźnym wpływom nubijskim) jest słynący z wyjątkowo suchego klimatu Asuan. Tu została zbudowana Wielka Tama Asuańska, która uregulowała poziom wody w Nilu i zapobiega powodziom. W rejonie tego miasta trzeba zobaczyć miejscowość Abu Simbel, nad brzegiem Jeziora Nasera (sztuczny zbiornik powstały po zbudowaniu tamy asuańskiej), gdzie znajdują się dwie świątynie – większa poświęcona jest bogom słońca – Amonowi-Re oraz Re-Horachte oraz Ptahowi, zaś mniejsza została zbudowana dla bogiń Hathor i Nefertari. Ciekawostką jest fakt, że świątynie te zostały w całości przeniesione o kilkadziesiąt metrów wyżej – aby zapobiec ich zalaniu przez wody Nilu, po zbudowaniu tamy w Asuanie. Inne atrakcje w tej okolicy to świątynia Izydy na wyspie Agilkia (przeniesionej z wyspy File, zalanej po budowie tamy), świątynia Mandulisa oraz Ramzesa II na wyspie Kalabsze.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - EL GOUNA - EGIPT

 

HOTELE - EL GOUNA - EGIPT

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - EL GOUNA - EGIPT

Waluta

W Egipcie walutą jest funt egipski (EGP lub LE).

1 funt egipski to ok 0,46 złotego. Ceny piwa lub przekąsek nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Napiwki są ogólnie przyjętą normą.

 

Paszport/wizy

Wiza egipska kosztuje obecnie 25 USD i jest wydawana na lotnisku. Jest wydawana na okres trzydziestu dni. Należy pamiętać, by ważność paszportu w chwili przylotu do Egiptu był ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy.

 

Kuchnia

W Egipcie mamy okazję zjeść niedrogo i bardzo smacznie. Niezbędnym składnikiem podawanym do każdego posiłku jest chleb typu pita – pusty w środku, tak by można było wypełnić go jedzeniem. Je się tu większość znanych nam mięs, z wyjątkiem wieprzowiny, zabronionej muzułmanom. Tradycyjne potrawy egipskie to na przykład foul czyli fasola przyrządzona na tłuszczu, najczęściej podawana w sosie pomidorowym, taameja – kotlety z fasoli, mahszi czyli coś w rodzaju gołąbków – mięso z ryżem, z tą różnicą, że najczęściej zawija je się w liście winogron. Często używany jest sezamowy sos tahini. Egipcjanie, prócz mięsa, jedzą dużo warzyw – pomidorów, fasoli, bakłażanów, ogórków, itd. oraz owoców.  Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców oraz piciu wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej, ze względu na duże ryzyko biegunek i zatruć.

Kultura i język

Egipt to przede wszystkim kraj islamski i od turystów wymagany jest szacunek dla tutejszych zwyczajów. Przede wszystkim dotyczy to stroju, zachowania kobiet oraz kwestii jedzenia i picia. Zazwyczaj latem w Egipcie przez miesiąc trwa Ramadan – muzułmański post. W tym czasie wierni nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnego posiłku (iftar). Dobrze jest zatem nie afiszować się w te dni z jedzeniem czy papierosem na ulicy, gdyż będzie to niegrzeczne wobec muzułmanów.

Kobiety podróżujące samotnie czy przechadzające się po ulicach miast bez męskiego towarzystwa, muszą przygotować się na zaczepki ze strony mężczyzn. Muzułmanie przywiązani do tradycji nie pozwalają swoim żonom, córkom czy narzeczonym na samotne spacery.

Absolutną koniecznością jest odpowiedni strój, gdy odwiedzamy miejsca kultu religijnego – ramiona i nogi nie powinny być odkryte (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), kobiety powinny mieć również zakryte włosy. Warto stosować się do tego zakazu również podczas zwykłych spacerów po mieście, gdyż dzięki temu nie narazimy się na nieprzyjazne spojrzenia miejscowych (oczywiście nie dotyczy to plaży czy ulic typowych kurortów, gdzie panuje swobodniejsza atmosfera). Nie jest to pozbawione sensu również ze względów praktycznych – słońce grzeje naprawdę mocno i warto jest oslaniać skórę przed jego działaniem.

Czas

Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę.

Prąd

Napięcie i wtyczki jak w Polsce.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie