MONTEROSA- Przewodnik;Stoki narciarskie;Narty w Alagna;Wyjazd w góry
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024
 • Lefkada WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Soma Bay WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  28-04-2024
  Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
 • DAHAB Maj 2024

  Zapytaj o ofertę
  27-04-2024
  DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zapytaj o ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zapytaj o ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zapytaj o ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Wind w Soma Bay'24

  Zapytaj o ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • SOMA BAY 2024

  Zapytaj o ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • WIELKANOC 2024 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  28-03-2024
  Soma Bay WIELKANOC 2024 wyjazd z polskim instruktorem
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zapytaj o ofertę
  09-05-2024
  Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
 • Soma Bay - MARZEC 2024

  Zapytaj o ofertę
  07-03-2024
  NAUKA WINDSURFINGU EGIPT SOMA BAY - MARZEC 2024 nr 2
 • Soma Bay - LISTOPAD 2024

  Zapytaj o ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024 NR 3​ - HOTELE
 • Soma Bay MARZEC 2024

  Zapytaj o ofertę
  14-03-2024
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay MARZEC 2024
 • Soma Bay-LUTY/MARZEC 2024

  Zapytaj o ofertę
  29-02-2024
  SOMA BAY - LUTY/MARZEC 2024 - NAUKA WINDSURFINGU
 • DAHAB Maj 2024

  Zapytaj o ofertę
  30-04-2024
  DAHAB Majówka nr 2 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zapytaj o ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
Powrót

Przewodniki

MONTEROSA

 • Monterosa
 • Monterosa

PRZEWODNIK NARCIARSKI / SNOWBOARDOWY - MONTEROSA - WŁOCHY

Zapoznaj się z naszymi ofertami wyjazdów indywidualnych i grupowych dla WSZYSTKICH do kilkuset kurortów na świecie.

Narty z karnetem

Monterosa jest najpotężniejszym masywem górskim w całych Alpach i obejmuje kilka szczytów znajdujących się na wysokościach przekraczających 4.000m n.p.m. Będący naturalną granicą pomiędzy Szwajcarią, a Włochami masyw jest domem kilku wybitnych kurortów narciarskich. Monterosa, jako obszar narciarski, ma do zaoferowania wszystkim miłośnikom szaleństw w śnieżnym puchu ponad 180 kilometrów świetnie utrzymanych tras narciarskich odpowiednich dla narciarzy na każdym stopniu zaawansowania. Teren narciarski Monterosa łączy kurorty Champoluc, Gressoney oraz miejscowość Alagna znajdującą się w Piemoncie.

Te przepiękne alpejskie osady charakteryzują się dziewiczymi krajobrazami oraz stosunkowo ograniczonym życiem nocnym, co czyni z nich miejsca wręcz wymarzone na zimowy odpoczynek z dala od pospiechu i zgiełku życia codziennego.  

         

Najbardziej znaną miejscowością w regionie Monterosa jest wieś Champoluc znajdująca się w zachodniej części doliny Ayas, a także wieś Gressoney leżąca w centrum doliny Gressoney.  Z kolei wieś Alagna znajdująca się po wschodniej stronie masywu słynie z doskonałych terenów świetnie nadających się do jazdy poza trasami, i pomimo stosunkowo niewielkiej liczby przygotowanych tras narciarskich nie odbiega znacząco od pozostałych kurortów znajdujących się w jej sąsiedztwie. Dzięki nowoczesnemu systemowi wyciągów z łatwością dostaniemy się stąd do pozostałych ośrodków obszaru Monterosa, więc wszelkie niejako niedogodności zostaną nam z łatwością wynagrodzone.

Champoluc jest największą wsią regionu Monterosa i z racji tego to tu właśnie można wybierać pomiędzy największą ilością opcji zakwaterowania oraz największy obszar narciarski w stosunku do innych wsi. Poprzez dość rozwiniętą infrastrukturę narciarską i sporą ilość przybywających tu gości, Champoluc utraciło wiele ze swojego uroku alpejskiej wsi w porównaniu do Gressoney czy Alagna, które w dalszym ciągu pozostają typowymi górskimi osadami. W Champoluc oprócz doskonałych warunków narciarskich znajdziemy kilka świetnych restauracji i barów. Życie nocne nie należy tu do zbyt ożywionych (jak w całym regionie zresztą) i po zejściu ze stoku głównym zajęciem urlopowiczów są przechadzki po usianych sklepikami i barami uliczkach miasteczka oraz po centralnym placu wsi, nad którym góruje wielki kościół. Sąsiadujące z Champoluc wioski Antagnod i Brusson mają własne, niewielkich rozmiarów obszary narciarskie, a dostęp z nich do głównych obszarów Monterosa możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem skibusa.

         

W górnej części doliny Gressoney znajdują się dwie urocze miejscowości, a mianowicie Gressoney Saint Jean, oraz Gressoney La Trinite. Co prawda Gressoney Saint Jean oddalona jest od głównych wyciągów regionu Monterosa o 15 minut jazdy, aczkolwiek jest miejscowością znaną i cenioną z uwagi na swój niepowtarzalny urok oraz liczne odrestaurowane zabytkowe budynki, jakie się tam znajdują. Bezsprzecznie jest to miejsce idealne dla tych urlopowiczów, którzy nie gustują w zatłoczonych i hałaśliwych kurortach narciarskich. Tuż obok wsi znajduje się zamek  Castello Savoia, który warto zobaczyć. Gressoney La Trinite choć już nie tak starodawna osada górska, posiada dużo bardziej rozwiniętą infrastrukturę narciarska od sąsiadującej z nią Gressoney Saint Jean. Z głównym obszarem narciarskim łączy ją wyciąg krzesełkowy. W centrum wsi znajduje się spory plac i kościół, dookoła nich natomiast kilka kawiarni i dwa z większych hoteli. Umiejscowienie na sporej wysokości sprawia, że zazwyczaj panują tu idealne warunki narciarskie, dlatego też jest dość często wybieranym kierunkiem zimowych eskapad.

Znajdująca się na wysokości 1.200m n.p.m. Alagna nie jest konwencjonalnym kurortem narciarskim, w którym spotkać można tłumy zapalonych narciarzy i snowboardzistów. Jest ona raczej miejscem spokojnym, któremu dzięki niezbyt natężonemu ruchowi turystycznemu udało się zachować najwięcej typowo alpejskiego uroku ze wszystkich okolicznych miejscowości. Miejsce to jest dość dobrze znane zwłaszcza wśród skialpinistów, którzy to właśnie stąd zaczynają swoje wyprawy w kierunku czterotysięczników znajdujących się w paśmie górskim Monterosa. Ponadto sporą popularnością cieszą się tutejsze wspaniałe tereny do jazdy poza trasami, nie bez powodu przecież Alagna nazywana jest „rajem freeride’u”. W bezpośredniej okolicy wioski znajdują się starożytne osady Walserów, których historia sięga XIII w, a miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Walser, miejsce, które oferuje nam możliwość podróży w przeszłość, i które koncentruje się na socjologicznych i antropologicznych aspektach związanych z kulturą tych osadników.

         

Teren narciarski Monterosa charakteryzuje się niesamowitymi widokami, zwłaszcza, gdy znajdujemy się w jego wyższych partiach.  Dziewicze doliny, tradycyjne wioski, liczne, różnorodne i niezatłoczone trasy oraz fantastyczne tereny do jazdy off piste to tylko kilka z powodów, dla których należy wziąć pod uwagę Monterosa podczas planowania naszej eskapady narciarskiej.  

Zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane znajdą tu nartostrady odpowiednie dla siebie. Pomimo, iż tras oznaczonych kolorem czarnym jest tu zaledwie 17, to zaawansowani narciarze z pewnością nie pogardzą możliwością jazdy poza wyznaczonymi szlakami. Tutejsze tereny nadają się doskonale do uprawiania narciarstwa rodzinnego. Szerokie trasy, z których rozpościerają się zapierające dech w piersi widoki zachwycą każdego, nawet najbardziej odpornych na uroki tego miejsca gości.

W ostatnich latach dzięki licznym inwestycjom regionalnego samorządu Doliny Aosty infrastruktura narciarska regionu Monterosa została zmodernizowana, dlatego też nieznaczna liczba wyciągów pamięta stare czasy. Większość z nich to nowoczesne kolejki górskie o dużej przepustowości, które nawet w okresach największego zatłoczenia pozwalają na dość sprawną obsługę narciarzy, a czas oczekiwania na wjazd nie przekracza 10 minut. Karnet narciarski zakupiony na kurorty regionu Monterosa oprócz głównych jego miejscowości obejmują również inne regiony, m.in. Antagnod czy Estoul, i choć nie mają one bezpośredniego połączenia poprzez sieć wyciągów, to dostać się można do nich darmowym skibusem.

Skoro już mowa o karnetach narciarskich, to goście Monterosa mogą liczyć na szereg atrakcyjnych zniżek, jeśli chodzi o skipassy. Na przykład dzieci do lat 6 uzyskują darmowy wstęp na wyciągi dywanowe jeśli towarzysząca im dorosła osoba posiada wykupiony ważny karnet. Dzieci w wieku od lat 6 – 12 za karnety zapłacą jedynie połowę ceny. Seniorowie w wieku 65 lat i więcej również mogą liczyć na zakup karnetu po obniżonej cenie. Niby mała rzecz, a cieszy. Dodatkowo warto wspomnieć, że zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od regionu Monterosa znajduje się kolosalnych rozmiarów obszar narciarski Dolina Aosty, oferujący dostęp do ponad 700 km tras zjazdowych. Warto o tym pamiętać na wypadek, gdyby ktoś miał zamiar narzekać na zbyt małą liczbę atrakcji w Monterosa, lub tych, którzy podczas swojego urlopu narciarskiego lubią się dobrze zabawić również po zmroku. Miejscowości Doliny Aosty słyną bowiem ze swojego ożywionego życia nocnego oraz licznych atrakcji poza stokami.

Zarówno Champoluc, Gressoney, jak i Alagna dysponują dobrymi szkołami jazdy na nartach i snowboardzie. Szkółki te cieszą się znakomitą reputacją, a anglojęzyczni instruktorzy są w stanie wpoić podstawy narciarstwa nawet najbardziej odpornym na wiedzę osobnikom. Istnieje możliwość wzięcia udziału w zajęciach grupowych, jak i w indywidualnych – decyzja należy wyłącznie do nas.

Zwolennicy jazdy na jednej desce znajdą tu miejsca idealne do uprawiania ich ulubionej dziedziny sportowej. Tutejsze trasy są szerokie, a brak tłumów na stokach to zdecydowanie ich zaleta. Wyciągi narciarskie są jak najbardziej przyjazne snowboardzistom, a trasy prowadzą zarówno przez otwarte przestrzenie, jak i tereny zalesione. Początkujący snowboardziści najlepsze dla siebie warunki znajdą w  Champoluc, natomiast osoby bardziej doświadczone poszaleją na terenach off-piste. Dodatkowo w Gressoney La Trinité znajduje się nowo wybudowany snowpark wyposażony w świetne moduły, a także obszar boardercross.

         

Trasy do narciarstwa biegowego dostępne są we wszystkich miejscowościach regionu. Wszystkie z nich są bardzo zadbane, doskonale oznakowane i sklasyfikowane zostały według poziomu ich trudności. Samo Gressoney oferuje dostęp do 23 km tras biegowych prowadzących do  Gressoney Saint Jean. Trasa znajdująca się tuż obok Cross Country Ski School pozostaje oświetlona do późnych godzin wieczornych.  W Alagna trasy biegowe są skupione w Riva Valdobbia, zaledwie 3 km od centrum wsi.

Region narciarski Monterosa ma kilka dobrych restauracji i barów na stoku i praktycznie nie istnieje żaden powód, dla którego warto byłoby marnować czas na samodzielne przygotowywanie posiłków. Zjeść w nich można naprawdę wszystko od dań mięsnych i bezmięsnych, poprzez makarony, lokalne wędliny i sery po kanapki i typowe szybkie przekąski ( frytki, hot dogi czy sałatki). Większość z nich znajduje się na dużych wysokościach, dlatego oprócz delektowania się niezapomnianymi alpejskimi smakami jednocześnie mamy okazję do podziwiania panoramicznego krajobrazu, jaki otacza nas ze wszystkich stron.

Po zejściu ze stoku nie pozostajemy zupełnie bez wyboru, jeśli chodzi o zajęcia nie- narciarskie, choć oferta nie jest aż tak zachwycająca, jak to bywa w przypadku innych kurortów narciarskich. Zarówno w Champoluc jak i w Gressoney Saint Jean znajdują się lodowiska na świeżym powietrzu, zawsze tez można pojeździć na sankach i przypomnieć sobie „szczenięce lata”. Wiele z tutejszych hoteli dysponuje saunami i strefami SPA, niektóre również posiadają kryte baseny, z których skorzystać można za niewielką opłatą, jeśli nie jesteśmy ich gośćmi. Poza tym można wybrać się na pieszą wędrówkę lub na rakiety śnieżne po którymś z oznaczonych szlaków turystycznych lub pochodzić po sklepach z odzieżą sportową czy pamiątkami. Miejscem wartym odwiedzenia jest wspomniane wyżej muzeum poświęcone kulturze Walser w Alagna oraz studio fotograficzne Davide Camisasca znajdujące się w Gressoney Saint Jean. Ten lokalny fotograf posiada okazałą kolekcję zdjęć z regionem Monterosa w roli głównej.

Jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne, to akurat o nim dużo by można było mówić. Champoluc ma duży wybór restauracji i pizzerii oraz lokali gastronomicznych posiadających w swoich kartach menu tańsze dania. znajduje się maleńka restauracja posiadająca w swojej karcie menu lokalne potrawy i wina oraz suszone wędliny. W Alagna oprócz standartowych restauracji znajduje się również elegancki lokal Pressmel ( restauracja hotelu Cristallo) serwująca bardziej wykwintne dania. W Rivia  Valdobbia ( 7 minut drogi od Alagna) znajduje się świetna restauracja „Riva Trattoria Duca”, w której można naprawdę dobrze zjeść za stosunkowo niewielkie pieniądze.  

Oferta Apres ski w Monterosa jest raczej ograniczona, a większość z gości gromadzi się w barach znajdujących się przy głównych wyciągach w Champoluc i Gressoney. Pomimo ograniczonych możliwości z powodzeniem znajdziemy miejsce, w którym można wypić kilka piw czy drinków, niektóre lokale organizują również niekiedy wieczorki muzyczne z muzyką graną na żywo. Oprócz tego znajdziemy tu kilka świetnych kawiarni serwujących przepyszne ciasta oraz cocktail bar w Alagna, w którym serwują wykwintne przekąski oraz drinki przygotowywane przez doświadczonych barmanów. Osoby poszukujące większej liczby rozrywek i emocji oraz możliwości całonocnych szaleństw nie pozostają jednak bez wyjścia i zawsze mogą pojechać kawałek dalej do miejscowości znajdujących się w Dolinie Aosty, w których lokale pozostają otwarte do późnych godzin nocnych.

         

Ośrodki narciarskie Monterosa oferują najwyższe standardy zakwaterowania w apartamentach, chatach górskich oraz hotelach. Większość hoteli oferuje możliwość darmowego podwiezienia swoich gości do głównych wyciągów regionu minibusami, jeżeli te znajdują się w znacznej odległości od miejsca naszego zakwaterowania. W Champoluc znajdziemy szeroką gamę hoteli 3- i 4- gwiazdkowych znajdujących się zarówno  w centrum, jak i w okolicach wsi. Dodatkowo za bardzo rozsądne pieniądze możemy zakwaterować się w którymś z hoteli znajdujących się w pobliżu stoków narciarskich. Gressoney swoją bazę noclegową opiera głównie na domkach i apartamentach. Pomiędzy miejscowościami znajdującymi się w Dolinie Gressoney kursują skibusy, z którego mogą korzystać bezpłatnie posiadacze ważnych karnetów narciarskich. W Alagna znajduje się kilka hoteli i apartamentów, przy czym najlepszym z nich jest 4-gwiazdkowy hotel „Cristallo” oferujący wysokie standardy zakwaterowania oraz wyborną kuchnię. Ponadto w to właśnie Alagna znajdowało się najwyżej położone europejskie schronisko górskie (2,880m n.p.m.) mogące pomieścić 40 osób. Niestety w wyniku pożaru w 2011 roku zostało ono doszczętnie zniszczone.

Dojazd do Monterosa jest łatwy. Czasy transferowe z Turynu, najbliższego lotniska do Champoluc i Gressoney, wynoszą zwykle około półtorej godziny. Lotnisko Mediolanie oddalone jest o dwie godziny od Champoluc, Gressony i Alagna. Jeśli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem nasza teras wyglądać będzie następująco. Krajową A4 wjeżdżamy na terytorium Niemiec i kierujemy się w stronę drogi A72 ( drogowskazy na Hof/ Zwickau/ Chemnitz-Süd). Następnie jedziemy w stronę autostrady A9 zgodnie ze znakami München/ Nürnberg/ Bayreuth/ Flughafen Hof. Jadąc drogą A9 kierujemy się na A7 w kierunku Füssen/ Ulm/ Feuchtwangen-West, następnie jechać będziemy trasami A96/E43 oraz A14, gdzie po wybraniu zjazdu 27- Altach jechać będziemy w kierunku Altach /Götzis. Wjeżdżamy na drogę L58, następnie na A13 i kontynuujemy naszą podróż kierując się na  San Bernardino/ Chur/ Bad Ragaz. Jadąc dalej po A13/E43 kierujemy się w stronę  E35/A2 w kierunku Milano/ Lugano/ Locarno/ Bellinzona Sud, następnie podążaj za znakami „Tangenziale Ovest di MilanoZ/ Torino/ Genova/ Bologna”, po czym zjeżdżamy w A4/E64 w kierunku Torino. Następnie wybieramy zjazd Santhia' na E25 w kierunku Alessandria/ Genova/ Ivrea/ Aosta/ Monte Bianco/ G.S.Bernardo i jedziemy tą trasą aż do zjazdu Verrès w kierunku Verrès. Dalej drogą SR45 w przeciągu 40 minut dojedziemy do celu.

 

Monterosa w pigułce:

 • Obszar narciarski oferujący dostęp do wielu kilometrów doskonale utrzymanych tras
 • Wyśmienite warunki narciarskie; brak tumów na stokach
 • Liczne tereny do jazdy poza trasami
 • Doskonałe trasy biegowe
 • Snowpark
 • Dziewicza przyroda
 • Typowe, alpejskie wsie z wieloletnią tradycją
 • Niezbyt ożywione życie nocne
 •  Szeroki wybór miejsc noclegowych

HOTELE - MONTEROSA - WŁOCHY

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

LUB

ZNAJDŹ OFERTĘ Z KARNETEM W PAKIECIE

Narty z karnetem

 

Korzystne oferty wyjazdów na narty i snowboard.

Pobyt z karnetem w cenie w niemal 2000 obiektach i 500 miejscowościach!

ZAREZERWUJ WYJAZD NA NARTY I SNOWBOARD MONTEROSA

Narty z karnetem

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by