Wyjazdy-Holandia-Przewodnik,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
 • Szkolenia WIND Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Październik 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  25-09-2019
  Kite wyjazdy SZKOLENIE na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  06-09-2019
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2019
 • Wrzesień na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  11-09-2019
  Szkoła kite w LO STAGNONE na SYCYLII Wrzesień 2019 KITESURFING
 • Grupowy wyjazd WIND Kreta

  Zapytaj o ofertę
  18-08-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Sierpień 2019 nr 3
 • Kurs WIND Lefkada 2019

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2019
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2019 nr 1
 • BOŻE CIAŁO 2019 KRETA

  Zapytaj o ofertę
  16-06-2019
  Kurs windsurfingu za granicą PALEKASTRO KRETA BOŻE CIAŁO 2019 nr 3
 • Szkolenie KITE Sycylia

  Zapytaj o ofertę
  24-07-2019
  KURS KITESURFINGU Sycylia Lo Stagnone Polska Szkoła Kite
 • Windsurfing w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2019
  Surfski Kreta Wyjazd na windsurfing PALEKASTRO Wrzesień 2019 nr 2
 • Wyjazd kite Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  10-04-2019
  KITESURFING W LO STAGNONE NA SYCYLII WYJAZD SZKOLENIOWY KWIECIEŃ 2019
 • PALEKASTRO Kurs WIND

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2019
  Windsurfing kursy grupowe- PALEKASTRO KRETA Lipiec/Sierpień 2019
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  20-09-2019
  Obozy windsurfingowe 2019 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu
 • Kurs WIND w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  04-08-2019
  Lekcje windsurfingu PALEKASTRO KRETA wyjazd w Sierpniu 2019 nr 1
 • Czerwiec 2019 Lo Stagnone

  Zapytaj o ofertę
  05-06-2019
  Kitesurfing za granicą Sycylia Lo Stagnone Czerwiec 2019
 • Szkolenia KITE na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  31-07-2019
  Polska szkoła kitesurfingu Sycylia Lo Stagnone KURS w LIPCU 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  12-06-2019
  Kurs kitesurfingu w LO STAGNONE na SYCYLII Czerwiec 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  28-08-2019
  Kitesurfing wakacje na Sycylii w Lo Stagnone POLSKA SZKOŁA Sierpień
 • Sycylia szkolenie kite

  Zapytaj o ofertę
  03-04-2019
  SZKOLA KITESURFINGU W LO STAGNONE NA SYCYLII KWIECIEN 2019
 • Grupowy wyjazd WIND 2019

  Zapytaj o ofertę
  07-06-2019
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2019 nr 2
 • Sierpień 2019 Lo Stagnone

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2019
  Wyjazd Kitesurfing Sycylia Lo Stagnone SIERPIEŃ 2019
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  12-07-2019
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2019 nr 3
Powrót

Przewodniki

HOLANDIA

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - HOLANDIA

Często ulegamy stereotypom, na przykład w postrzeganiu niektórych państw. Tak dzieje się w przypadku Holandii, którą kojarzymy z tulipanami, chodakami, wiatrakami, serami oraz Amsterdamem wraz z jego całym rozrywkowym dobrodziejstwem. I owszem to wszystko tam znajdziemy, ale nie tylko. Holandia ma o wiele więcej do zaoferowania, bo to specyficzny kraj, nie podobny do żadnego innego w Europie. Jest główną częścią Królestwa Niderlandów, w skład którego wchodzą jeszcze karaibskie wyspy: Aruba, Curacao, Saint Marteen, Saba, Saint Estatius oraz Bonaire. Sama Holandia leży na północy Europy, nad Morzem Północnym, a graniczy z Niemcami i Belgią. Kraj jest zadbany, estetyczny, dość czysty, o infrastrukturze na bardzo dobrym poziomie. 

 

PRZELOTY I POBYT - HOLANDIA

Transport, dojazd z Polski.

Najszybszy i najwygodniejszy transport do Holandii to samolot. Praktycznie wszystkie nasze większe lotniska mają połączenia do Eindhoven lub Amsterdamu, a lot trwa 2 godziny. Jeśli odpowiednio wcześnie znamy datę wylotu, możemy znaleźć naprawdę korzystną promocję. Aby dostać się tam pociągiem, trzeba liczyć się z przesiadką w Berlinie, ponieważ to stamtąd znajdziemy kilka szybkich połączeń. Można też zdecydować się na pociąg bezpośredni z Poznania do Amsterdamu, który jedzie około 12 h, ale trzeba odpowiednio wcześnie zadbać o bilety. Kolejna możliwość to autobus. Koszt to około 400 zł, a długość przejazdu 18 h. Tu także obowiązuje zasada, że im wcześniej tym taniej. Oczywiście, jak zwykle, po Europie najlepiej jest poruszać się własnym autem. Dystans od polskiej granicy do Amsterdamu to ponad 600 km. W Holandii jest niestety najdroższe paliwo na świecie, ale za to autostrady są bezpłatne. 

Ceny.

Ceny w Holandii nie odbiegają wiele od tych w naszych sklepach. Jeśli więc wybierzemy rozsądnie jakiś sieciowy market i nie będziemy kupować bardzo luksusowych artykułów, to podróż nie powinna zrujnować portfela. Przykładowe ceny: chleb 0,4 EUR, woda 0,7 EUR, piwo 2,5 EUR, herbata w knajpie 2 EUR, kawa podobnie, przekąski obiadowe np. w barze przy ulicy około 1,5-3 EUR. W centrach miast lub przy ważnych zabytkach ceny mogą być nawet pięć razy wyższe, więc warto na to zwrócić uwagę.

Noclegi.

W Holandii baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, a rozpiętość standardów i lokalizacji to także wielkie zróżnicowanie cenowe. Jeśli nie oczekujemy luksusów ani też ogromnych doznań estetycznych to wyśpimy się już za 35 EUR. Przy nocowaniu w hotelach o wysokim standardzie może to być koszt nawet ponad 100 EUR/noc.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - HOLANDIA

Amsterdam. Stereotypowy Amsterdam to kanały, wąskie kamienice, łodzie na kanałach, całe rzesze rowerów, Dzielnica Czerwonych Latarni oraz coffeshopy. Ale Amsterdam to także kilka ciekawych miejsc, naprawdę godnych odwiedzenia. Wiadomo, że specyficzny rozrywkowy klimat miasta i jego egzotyka w kwestii tolerancji seksualnej i używek, to magnes, który przyciąga, ale może warto czasem wyjść poza to. Wtedy zauważymy, że sztuka jest tu na wysokim poziomie, że jest tu muzeum koło muzeum oraz, że klimat miasta jest niepowtarzalny. Jednym z ważnych punktów miasta jest Plac Dam, na którym znajduje się pomnik Pamięci Ofiar II wojny światowej, a jednocześnie punkt zborny młodzieży z całego świata. Tam także znajdziemy gabinet figur woskowych, wielki dom towarowy i Pałac Królewski. Ten ostatni był kiedyś ratuszem, ale za czasów napoleońskich został rozbudowany do rozmiaru pałacu. Inne miejsce, o niezwykłym klimacie to Begijnhof. Na niewielkim placu Spui są zabytkowe, nieoznaczone drzwi. Za nimi znajduje się urokliwy dziedziniec otoczony małymi kamieniczkami. To dawna siedziba zakonu sióstr Beginek oraz schronienie dla samotnych kobiet. Tą ostatnią funkcję pełni nadal. Na środku dziedzińca stoi mały kościół, a obok galeria obrazów. Wszystko to można zobaczyć za darmo każdego dnia, ale indywidualnie, nie grupowo. Aby zobaczyć panoramę miasta najlepiej jest wspiąć się na wieżę kościoła Westerkerk. Inny ciekawy kościół to Oude Kerk z oktagonalną wieżą.

Oczywiście nie można sobie odmówić przejażdżki łódką lub niewielkim statkiem po kanałach Amsterdamu czy obejrzenia mostu zwodzonego, Magere Brug. Jeśli po zwiedzaniu miasta zechcemy odetchnąć przy kawie lub piwie, najlepsza będzie dzielnica Jordaan, gdzie znajdziemy mnóstwo odpowiednich lokali. Natomiast program rozrywkowy podróży świetnie wypełni wyprawa do Dzielnicy Czerwonych Latarni, Muzeum Kondomów, Artis ZOO, artystyczny plac Leidseplein czy Plac Rembrandta, centrum życia nocnego.

Rotterdam. To najważniejszy rywal Amsterdamu, miasto niby o historii sięgającej XIV w., jednak w czasie II wojny światowej zostało zrównane z ziemią, zwłaszcza zabytkowe centrum. Poza tym Rotterdam to przede wszystkim miasto portowe. W jego nabrzeżnej części można podziwiać Oude Haven, zachowana część dawnego portu. Podczas wojennej zawieruchy ocalał zabytkowy budynek Schielandshuis, gdzie obecnie można zwiedzać muzeum historyczne. Specyficzny charakter miasta i przerwana brutalnie historia spowodowały, że nie brak tu także nowoczesnych atrakcji. Jest wysoka na 185 m wieża Euromast, muzeum morskie na świeżym powietrzu, muzeum portu oraz specyficzne zoo nastawione na oryginalne atrakcje dla dzieci, jak możliwość nocowania w namiotach w pobliżu żyraf.

Maastricht.  Najstarsze i najbardziej eleganckie miasto w Holandii, gdzie nie brak urokliwych uliczek, szykownych restauracji i atmosfery pełnej kurtuazji. Na uwagę zasługują zabytkowe fortyfikacje z twierdzami, brama miasta Helspot, podziemne tunele Casemates. Uwagę zwraca główny rynek z ratuszem oraz kilka ciekawych kościołów. Rotterdam to także miasto parków i muzeów, a także stylowych kawiarenek.

Groningen. Miasto uniwersyteckie, którego dużą część, bo aż 1/8 stanowią studenci. Dzięki temu w mieście tworzy się kosmopolityczny klimat. Najważniejszy punkt miasta to Martini Tower, wieża, z której rozciąga się niepowtarzalny widok, między innymi na kościół o tej samej nazwie. Sam kościół Martini pochodzi aż z XIII w., a środku można oglądać freski i największe organy w Europie. Warto zwiedzić też dworzec główny, gdzie znajdują się zabytkowe kasy i latarnia pośrodku budynku. Inne unikatowe miejsce to dawny urząd skarbowy, w którym obecnie znajduje się kawiarnia oraz budynki i ogrody klasztorne kompleksu Prinsenhof.

Wandlopen. Miejsce nieopodal Groningen, gdzie znajdują się słynne błota. Błotniste równiny, rozciągające się aż do Wysp Fryzyjskich, którymi można wędrować nawet na dystansie 12 km, najlepiej z przewodnikiem. To atrakcja powstająca po odpływie, kiedy można brodząc w błocie poruszać się pomiędzy tzw. wyspami wattowymi, aż do wspomnianych Wysp Fryzyjskich.

Ogrody Keukenhof. Ogród kwiatowy w Lisie uznawany za największy na świecie. Jeśli chcemy obejrzeć możliwie najwięcej odmian tulipanów w jednym miejscu to właśnie tam. To około 6 mln tulipanów wzdłuż wielokilometrowych ścieżek. Całość ogrodów to 24 h, a najlepiej prezentują się wiosną w czasie dorocznego festiwalu tulipanów.

Haga. Miasto jest siedzibą kilku poważnych instytucji: Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Europolu, Międzynarodowego Centrum Prasowego, Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, a także rządu, parlamentu i dworu królewskiego. To dziwna sytuacja, ponieważ to Amsterdam jest stolicą kraju. Jednak, jak się okazuje miasto pełni tą funkcję jedynie konstytucyjnie, a Haga jest stolicą administracyjną. Haga to jednak nie tylko instytucje. Tu znajdziemy Haagse Mart, uważany za największy targ w Europie, gdzie można kupić wszystko, a przede wszystkim, po uprzedniej degustacji, słynne holenderskie sery. Zaliczyć też warto spacer nadmorską promenadą Scheveningen oraz znajdujący się pod Hagą Madurodam, miniaturę tego miasta. Jeśli chodzi o zabytki, to popularna jest Sala Rycerska, będąca też miejscem odświętnych posiedzeń parlamentu holenderskiego, w czasie których przemawia królowa. Sala znajduje się w najstarszym budynku w mieście o nazwie Binnehof stojącym nad Dworskim Stawem. Obecna siedziba parlamentu była kiedyś zamkiem myśliwskim. 

HOTELE W HOLANDII

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - HOLANDIA

Wizy i inne formalności.

Polskim turystom na terenie Holandii oraz przy odprawie na lotnisku wystarczy jedynie dowód osobisty, natomiast przepisy celne są takie same jak a terenie całej UE. 

Kuchnia.

Sami Holendrzy są dumni ze swojej kuchni, niemniej na świecie nie cieszy się ona wielkim uznaniem. To głównie lekko rozgotowane warzywa, ziemniaki, przetworzone mięsa, a to wszystko polane gęstym, tłustym sosem. Jedzą sporo surówek, ryb i nie można powiedzieć, że jedzą niezdrowo, ale też nie znajdziemy w tradycyjnej kuchni kulinarnych fajerwerków. Holendrzy nie są też kulinarnymi ciekawskimi, więc zdobycze światowej kuchni trudno tu znaleźć w tradycyjnych domach. Są jedynie w menu restauracji, które chcą dogodzić turystom z całego świata. Jeśli chodzi o słodkości to pełno tu pączków, gofrów, naleśników i ciasteczek.

Muzyka.

Muzyka niderlandzka nie jest zbyt popularna na świecie, być może z powodu bariery językowej. Większą sławą cieszy się raczej dawna oraz współczesna muzyka poważna, instrumentalna, ponieważ Niderlandy wydały kilkunastu liczących się w świecie kompozytorów. Istnieje także kilka utworów, jakie Mozart skomponował przebywając w Niderlandach mając 9 lat. Zdecydowanie jednak światową sławę można przypisać holenderskiemu malarstwu.

Ludność.

Holandia jest uznawana za najgęściej zaludniony kraj świata, a kumulacja tego zagęszczenia to tzw. „koło miast”, czyli Haga, Rotterdam, Amsterdam i Utrecht. Być może powodem jest fakt, że duża powierzchnia kraju zajęta jest przez zbiorniki wodne. Ludność w ponad 80% ma pochodzenie holenderskie, a 9% inne europejskie. Jedynie niewielki odsetek to mieszkańcy pochodzenia tureckiego i marokańskiego. Nadal główną religią w Holandii jest chrześcijaństwo, jednakże z biegiem lat odnotowuje się znaczny spadek ilości wiernych. Największe kościoły to protestancki oraz rzymskokatolicki.

Klimat.

Klimat holenderski jest całkiem przyjemny, morski, umiarkowany i ciepły. Nie ma tam typowych zim, w styczniu temperatury są na lekkim plusie w okolicach 1-3 °C. Natomiast lato jest ciepłe, ale nie męcząco upalne, wakacyjne temperatury oscylują w ramach 19-20 °C. Zachodnie i południowo-zachodnie wiatry łagodzą upały a także zimowe chłody. Cechą charakterystyczną są często występujące mgły.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • Pianka ION Strike Core Semidry LS 4.5/3.5 DL Backzip Black/Navy Blue 2018

   Pianka ION Strike Core Semidry LS 4.5/3.5 DL Backzip Black/Navy Blue 2018

   1149
   Szczegóły Kupuję

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie