Wyjazdy-Bułgaria-Bałkany-Przewodnik, wakacje, biuro podróży
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
Powrót

Przewodniki

BUŁGARIA

 • kurs windsurfing
 • kurs windsurfing

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - BUŁGARIA 

Bułgaria – niegdyś synonim luksusowego wypoczynku i zagranicznych wczasów (przez duże W). Nierozerwalnie kojarzona z przepełnionymi plażami i kurortami z betonowych płyt.

Obecnie jednak ma znacznie więcej do zaoferowania, warto więc na właśnie oczy sprawdzić, czy stereotypowa wizja Bułgarii jest prawdziwa, czy już dawno nieaktualna.

Zacznijmy jednak od początku:

Republika Bułgarii to bałkańskie państwo leżące nad Morzem Czarnym, graniczące z Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją oraz Rumunią. Ponad połowę terytorium kraju zajmują tereny wyżynne lub górzyste. Niziny (Naddunajska i Górnotracka) znajdują się na północy i na południowym wschodzie Bułgarii.

Pierwsze wzmianki  o zaczątkach państwa na obecnym terenie kraju, datuje się na V w. p.n.e.  Zostało ono podbite przez Rzymian  na początku naszej ery. W VI wieku zaczęli się osiedlać Słowianie, którzy z kolei znaleźli się pod rządami Bizancjum  a następnie Turków Osmańskich.  Bułgaria nie cieszyła się niepodległością zbyt długo, gdyż w 1944r. kraj zajęła Armia Czerwona.

Dopiero w 1989 roku masowe demonstracje i protesty doprowadziły do utworzenia demokratycznej republiki parlamentarnej i pierwszych wolnych wyborów w 1991 roku.

W 2007 roku Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej, co jednak ciekawe tylko około 20%  jej mieszkańców czuje się  prawdziwymi Europejczykami. Egzotycznego kolorytu dodają jej także ruiny z czasów rzymskich, meczety, cerkwie  a przede wszystkim liczna mniejszość turecka.

Bułgaria-Bałkany-Wycieczka-Atrakcje turystyczne-Bulgaria-Attractions-Balkans

PRZELOTY I POBYT - BUŁGARIA 

Jak dotrzeć do Bułgarii

Samolotem: 2-godzinny lot jest najszybszym sposobem dostania się do kraju. Polski przewoźnik oferuje loty bezpośrednie do stolicy Bułgarii. W sezonie letnim można skorzystać z tzw. tanich linii

Pociągiem: 30 godzinna podróż z przesiadkami w czeskim Breclav i Budapeszcie dostarczy wielu wrażeń.

Samochodem: przez Rumunię lub przez Serbię.

Noclegi

W zależności od interesującego nas standardu za nocleg zapłacimy od 25 zł w kwaterze prywatnej w nadmorskiej miejscowości ,do ok. 160 zł za noc w apartamencie w Słonecznym Brzegu. Oczywiście ekskluzywne oferty najbardziej obleganych kurortów dochodzą do znacznie wyższych cen.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - BUŁGARIA 

SOFIA

Swoją podróż zaczynamy od stolicy kraju: Sofii. W Polsce zasłynęła zwłaszcza dzięki..winie o tej samej nazwie.  Oprócz trunku  ma  oczywiście jeszcze inne atrakcje. Zwiedzając  Sofię – największe miasto Bułgarii, warto jednak trzymać się centrum, gdyż wycieczka po przedmieściach może rozczarować betonową architekturą i szarością.

 Warta zobaczenia jest natomiast Cerkiew Sweta Nedelja , uznawana za najpiękniejszy budynek miasta dzięki charakterystycznym zielonym kopułom.  Świątynia ma krwawą historię, gdyż była miejscem ataku terrorystycznego, którego głównym celem  był zamach na życie  cara Borysa III w 1925 roku. Podczas ataku na miejscu zginęło 150 osób, a 500 zostało rannych (wiele z nich zmarło w szpitalach na skutek odniesionych obrażeń). Główny cel terrorystów nie ucierpiał jednak, gdyż mimo wcześniejszych informacji, nie przybywał w cerkwi  w chwili zamachu.  Świątynia w znacznym stopniu została zniszczona i dopiero dwa lata po zamachu odbudowano ją i doprowadzono do obecnego wyglądu.

W stolicy warto zwiedzić również Sobór Aleksandra Newskiego - największą bałkańską cerkiew, a także Rotundę św. Jerzego pochodzącą z II-IV w.

ZŁOTE PIASKI

Z Sofii, jak pewnie radziliby nam nasi rodzice czy dziadkowie, udajemy się nad Morze Czarne, do najbardziej znanego kurortu – Złote Piaski. Spotkamy tu wielu Niemców, Skandynawów i Polaków. Miejscowość oferuje nam około setki hoteli, a także liczne wille i pensjonaty. Znajdują się tam także kasyna, centrum jeździecki i przystań jachtowa. Oprócz leżakowania na słonecznej plaży i kąpieli w morskiej, ciepłej wodzie (jej temperatura w sezonie często wynosi powyżej 23 stopni) możemy zaznać tu niezapomnianego kontaktu z naturą i udać się na długi spacer w Parku Przyrody Złotych Piasków.

Atrakcją miejscowości jest również wykuty w skale Monastyr Aładża, gdzie prawdopodobnie mieszkano już w V wieku p.n.e.

WARNA

Kilkanaście  kilometrów od Złotych Piasków znajduje się Warna. (to tu w poległ w bitwie w 1444 roku król Władysław III zwany właśnie Warneńczykiem). Jest to trzecie co do wielkości miasto Bułgarii. Najciekawszą budowlą jest tu Sobór Zaśnięcia Matki Bożej (prawosławni nie uznają terminu „wniebowzięcie”) katedra uwieńczona jest efektownymi złotymi kopułami oraz Termy Rzymskie  - publiczne łaźnie powstałe w II wieku. Prawdziwym centrum życia miasta, gdzie przechadzają się tłumy turystów do późnych godzin nocnych, jest jednak plac Nezavisimost z urokliwą fontanną i licznymi kawiarniami i knajpkami.

W Warnie warto również odwiedzić z patriotycznego obowiązku mauzoleum króla Polski i Węgier Władysława III.

Na zachód od miasta znajduje się kolejna ciekawostka turystyczna i archeologiczna: Kamienny Las utworzony przez wapienne formy sprzed 50 mln lat. Niektóre z nich przyjmują niesamowite kształty – można wśród nich odnaleźć m.in. podobiznę rodziców z dzieckiem.

SŁONECZNY BRZEG

Alternatywą dla Złotych Piasków jest ośmiokilometrowa plaża w miejscowości Słoneczny Brzeg. Jest to miejsce zwane Las Vegas Europy Wschodniej, nastawione na zamożniejszych klientów, których zachęca wielorakimi atrakcjami – festiwale, imprezy plenerowe, gry oraz rozbudowaną infrastrukturą: hotele o wysokim standardzie, baseny, kluby jachtowe, place zabaw dla dzieci. Kurort znajduje amatorów głównie wśród rodzin z dziećmi i to jest główna grupa wczasowiczów.

POMORIE

Wprost przeciwnie jest w pobliskim Pomorie, gdzie jedną z największych grupą turystów są młodzi ludzie spędzający wakacje ze znajomymi lub indywidualnie. Przyczyniają się do tego dwa główne czynniki: w porównaniu z sąsiadującymi miejscowościami jest znacznie taniej, co jest niezwykle ważne dla młodocianego budżetu oraz panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania windsurfingu i kite - surfingu.

Plaża nieco odstaje jakością i oferowanymi udogodnieniami dla turystów od tej w Złotych Piaskach, czy Słonecznym Brzegu, to cena za niższe koszty wypoczynku.

Pomorie jest również znanym uzdrowiskiem, więc drugą grupą odpoczywających tu osób są kuracjusze. Niedaleko miasta pozyskuje się sól z wody morskiej pochodzącej z Jezior Pomorijskich. Szlam, który przy tej okazji wydobywa się z dna, jest wykorzystywany do leczniczych obkładów ze względu na zawarte w nim duże ilości jodu.

Miasto ma wielowiekową historię, prawdopodobnie istniało jako kolonia już IV w. p. n.e.

Dla polskich amatorów trunków ważniejszy jest jednak fakt produkcji tutaj koniaku „Słoneczny Brzeg”.

PRIMORSKO

Kolejne miejsce na wybrzeżu, do którego zawitamy to malutkie (poza sezonem) Primorsko. Miejscowość jest o tyle interesująca, że podczas upalnego lata przyjmuje 50 - 60 000 turystów, podczas gdy liczba stałych mieszkańców wynosi zaledwie 5 000. Miejscowość cieszy się taką popularnością dzięki bardzo ładnym, piaszczystym plażom. Znajduje się tu Międzynarodowe Centrum Młodzieży Orbita pamiętające czasy socjalizmu. Teraz również prężnie funkcjonuje oferując pobyt głównie wycieczkom szkolnym, koloniom oraz organizując aktywny wypoczynek dla dzieci. Primorsko zaprasza turystów preferujących aktywne wczasy – popływamy tu motorówką i rowerem wodnym, polatamy motolotnią, a także pojeździmy na nartach wodnych. Amatorzy nurkowania będą również zachwyceni – miasteczko leży na półwyspie między Zatoką Diabelską a Stamopolo. Otacza je czyste, płytkie morze skrywające wiele tajemnic: zatopione wraki, podwodne jaskinie i niesamowitą roślinność, czyli to co nurkowie lubią najbardziej.

Na lądzie pogramy w siatkówkę, piłkę nożną czy tenisa – centra sportowe kuszą świetnie przygotowanymi boiskami i kortami.

Nie lada atrakcją jest również rejs po rzece Ropotamo, wokół której utworzono rezerwat. Podczas wycieczki łodzią możemy podziwiać roślinność zbliżoną do tej występującej w tropikalnych lasach a nawet spotkać żółwie wodne odpoczywające w słońcu.

Po całodziennym aktywnym wypoczynku, wieczorem bez trudu znajdziemy miejsce na spokojny relaks w jednej z wielu restauracji (najlepsze przy ulicy Czarno More) lub szaleństwo do białego rana w klubie, czy dyskotece (wiele z nich jest czynne całą dobę).

Wyjeżdżając warto odwiedzić lokalny bazar i poszukać oryginalnej pamiątki. 

NESEBYR

Sąsiednie miasto to Nesebyr, warte odwiedzenia ze względu na unikatową architekturę (pozostałości zabudowań rzymskich, cerkwie, wąskie kamienne uliczki, muzea), z których większość znajduje się na liście UNESCO, a całe miasto traktowane jest jako rezerwat architektoniczny i archeologiczny.

CAREWO

Ostatnim nadmorską miejscowością, którą odwiedzimy jest miasto piratów – Carewo (Tsarevo). Jego mieszkańcy trudnili się rybołówstwem, a gdy połowy nie były wystarczające rabowali przepływające statki. Legenda głosi, że skruszeni piraci chcąc zadośćuczynić swoim występkom, wybudowali w mieście świątynię – Cerkiew Piracką. Dziś jest to odrestaurowany, udostępniony zwiedzającym kościół Wniebowzięcia NMP.

Ciekawym kultywowanym tu zwyczajem jest nestinarstvo – stąpanie po rozżarzonych węglach w dniu Świętego Konstantyna i Heleny. Przyprawia o ciarki na plecach!

Carewo jest również międzynarodowym portem oraz całoroczną przystanią dla jachtów, gdyż ze względu na łagodny klimat można tu cumować również zimą.

PŁOWDIW

Kontynuujemy naszą wycieczkę przemieszczając się w głąb kraju do miasta Płowdiw. Jest to ważny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy i drugie co do wielkości (po Sofii) miasto Bułgarii.

Otoczone jest przez wzgórza – tepe, sześć z nich dalej istnieje, siódme natomiast zostało zniwelowane przy budowie miasta.

Płowdiw ma bardzo ciekawą historię: zamieszkany był jeszcze długo przed I tysiącleciem p.n.e. Następnie znajdował się tu gród Traków, podbity przez Macedończyków, których z kolei pokonali Rzymianie. Dzięki nim powstał tu stadion, amfiteatr, łaźnie i wiele innych budynków, których ruiny są obecne do dziś. Kolejnym najeźdźcą byli Turkowie – miasto odziedziczyło po nich orientalny charakter i m.in. łaźnie Czifte z XVI wieku.

Od końca XIX wieku miasto przeszło całkowicie pod władanie Bułgarii. Ważnym wydarzeniem wpływającym na jego obecną pozycję jako głównego ośrodka handlu w kraju, było zorganizowanie w 1882 roku po raz pierwszy Targów Płowdiwskich, odbywających się corocznie do czasów obecnych.

Do atrakcyjnych zabytków miasta, którym warto poświecić kilka chwil należy cerkiew Św. Konstantyna i  Heleny, minaret i meczet Dżumaja oraz cerkiew Św. Mariny.

Niedaleko Płowdiwu, znajduje się prawosławny klasztor zbudowany w bizantyńsko-bałkańskim stylu (Monastyr Zaśnięcia Matki Bożej w Baczkowie) mieszczący się w pobliżu tzw. Doliny Róż, tłumnie odwiedzanej przez turystów za sprawą największych na świecie ogrodów różanych. Tradycyjną pamiątką z tego regionu jest wytwarzany tu aromatyczny olejek różany zamknięty w pięknej, zdobionej buteleczce.

Bułgaria to  nie tylko plaża, ale także i przepiękne góry, często pomijane przez wczasowiczów. A naprawdę szkoda!

Zaledwie po godzinie jazdy busem od stolicy kraju dostajemy się do podnóży pasma Riła z najwyższym szczytem Musała (2925 m n.p.m.) Legenda głosi, że ten najwyższy szczyt Europy Wschodniej jako pierwszy zdobył Filip Macedoński w IV wieku p.n.e. Całe pasmo górskie jest niezwykle urokliwe ze względu na rozległe doliny, na których wypasane są setki koni. Warto więc wędrować po krętych szlakach i napawać się widokami. Nieodzowna może być mapa, gdyż wiele ścieżek jest kiepsko oznakowana. Na szczęście na zbłąkanych wędrowców czekają przytulne schroniska z niezwykle serdecznymi ludźmi, spieszącymi z poprawiającą humor i wzmacniającą rakiją.

W kotlinie gór, ukryty jest Monstyr Rilski – klasztor wpisany na listę UNESCO dzięki orientalnej architekturze i niezwykle barwnej oprawie.

Jadąc dalej na południe docieramy do wapiennych  i marmurowych gór Pirin. Według słowiańskich podań była tu siedziba Peruna – boga grzmotów i piorunów. Pokonując stromą grań, trzymając się łańcuchów i walcząc ze strachem docieramy na szczyt Wichren (2194 mn.p.m), drugi co do wysokości w Bułgarii. Jest to wymagająca droga i trzeba rozsądnie ocenić swoje siły. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego przewodnika.

Dla mniej wprawnych turystów, góry oferują również piękne widoki na swoich łatwiejszych szlakach – wędrując w kierunku środkowej części Pirinu zobaczymy jeziora polodowcowe a wśród nich największe  jeziora Wasiliaszkie.

Pasmo Pirin wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO a wokół niego utworzono Park Narodowy.

Górskie wędrówki i pobyt w schroniskach kończą naszą przygodę z Bułgarią.

HOTELE W BUŁGARII

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - BUŁGARIA 

Bułgarska kuchnia – słowniczek: co pić i co jeść.

Boza -napój z fermentowanego prosa lub pszenicy, podawany na śniadanie, bogactwo witamin

Rakija- 40-50 % alkohol ze śliwek, brzoskwiń lub winogron – grozdovica

Wina – szeroki wybór dla bardziej i mniej wybrednych

Sałatka szopska – niezwykle popularna, składająca się z sera, pomidorów i ogórków

Gjuwacz – danie mięsne zwykle z młodej baraniny

Czorba – gęsta, dość pikantna warzywna zupa

Baklawa – tradycyjny deser z orzechów, bakalii polanych miodem, bardzo smaczny i słodki

Ceny

Obowiązującą walutą jest lev bułgarski. (są miejsca gdzie można płacić dolarami czy euro). W stosunku do polskich warunków, Bułgaria jest stosunkowo tania a ceny żywności niższe. I tak za lokalne wino zapłacimy w przeliczeniu ok. 7 zł, za obiad w restauracji około 14 zł a za owoce i warzywa około 2 zł.

Klimat

Umiarkowany ciepły, podzwrotnikowy suchy a nad morzem podzwrotnikowy. Generalnie, warunki klimatyczne łaskawsze dla turystów niż w Polsce.

Wiza

Wystarczy dowód osobisty lub paszport do przekroczenia granicy kraju.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by