Wyjazdy-Dakhla-Przewodnik-Surfing-Fale, warunki wietrzne, pływanie
 • Jesień DAHAB

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2022
  DAHAB PAŹDZIERNIK 2022 nr.2 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Sierpień 2022 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2022
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2022 nr 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2022
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2022 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2022

  Zapytaj o ofertę
  20-10-2022
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2022 NR 3
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  05-09-2022
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2022 Wrzesień nr 2
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  15-08-2022
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2022
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  03-11-2022
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2022
 • Soma Bay jesień 2022

  Zapytaj o ofertę
  27-10-2022
  Soma Bay - jesień 2022 - windsurfing
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2022
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2022 NR 4
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2022
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2022 nr 2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  13-10-2022
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2022 NR 2
 • Wrzesień 2022 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2022
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2022 nr 1
 • Egipt JESI|EŃ 2022

  Zapytaj o ofertę
  10-11-2022
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2022 nr.2
 • SOMA BAY Egipt 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2022
  Windsurfing w Egipcie SOMA BAY Wrzesień/Październik 2022
 • Lefkada WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-08-2022
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2022
 • VASSILIKI 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-08-2022
  Wyjazd WIND do VASSILIKI Sierpień 2022
Powrót

Przewodniki

DAKHLA - PRZEWODNIK SURFINGOWY

PRZEWODNIK SURFINGOWY - DAKHLA

Dakhla to miasto i port położone na samym południu Maroka, na terenie Sahary Zachodniej, oddalone o 1000 km na południe od Agadiru, około 50 km na północ od Zwrotnika Raka i niespełna 200 km od granicy z Mauretanią. Jeszcze do niedawna miasto było bazą wojskową; od pewnego czasu widać jednak wyraźny zwrot ku turystyce – powstają tu hotele i bazy dla uprawiających sporty wodne. To doskonałe miejsce dla urlopowiczów, którzy szukają spokoju i wyciszenia; piękne piaszczyste plaże nie są bowiem oblegane przez turystów.

Surfing

W miesiącach letnich (od kwietnia do września) wiatr jest pewny, równy i silny, co oznacza 20-30 węzłów codziennie ze stałego kierunku. Sporadycznie zdarzają się dni z wiatrem ok. 10-15 węzłów. Całe wybrzeże doskonale nadaje się do pływania. Między październikiem a kwietniem wiatr jest nieco słabszy niż latem, ale można liczyć na większe fale od strony oceanu. Latem w zatoce woda jest niemal zupełnie płaska. Mimo korzystnej szerokości geograficznej ocean nie jest zbyt ciepły; najlepsze będą pianki 4/3. Uprawianie wind- i kitesurfingu jest możliwe w całej zatoce oraz na wybrzeżu półwyspu od strony oceanu.
Nawigacja po okolicy nie sprawia problem, ponieważ wokół zatoki prowadzi tylko jedna droga. Do zjazdu z asfaltu w kierunku oceanu niezbędne jest auto z napędem na cztery koła.

 

Spoty od oceanu:

‘Police’ – naprzeciwko komisariatu; zatoka jest wcięta, zasłonięta od nawietrznej na 2-3 metry skalnym klifem. Naturalny falochron powoduje, że fala wchodzącą w głąb zatoki jest czysta i dosyć długa. Wewnątrz zatoki występuje mniej wiatru niż na oceanie.

'Wave spot' – fragment wybrzeża; fala duża, lekko rozbita, połączona z czopem. Wiatr dmie równolegle do brzegu z prawej strony/ minimalny off shore.

Spoty od strony zatoki:

Main spot – znajduje się ok. 25 km od Dakhli, w północno-wschodniej części zatoki, nieopodal Hotelu Attitude. Znajduje się tam niewielka dwustumetrowa laguna. Warunki na spocie zależą od pływów. Podczas przypływu woda jest płytka i płaska; przy niskim stanie wody laguna oferuje głównie głęboką wodę z niewielkimi falami. To idealne miejsce dla początkujących zważywszy na równy wiatr i płytką wodę.

 ‘Parking’ – przy wysokim stanie wody płycizna wynosi 200 metrów i jest płasko; przy niskim trzeba sporo pedałować do wody; głęboko od wejścia i lekki czop. Wiatr z lewej. Miejsce cieszy się średnią popularnością wśród windsurferów.

‘Kamp Sidiego’ – vis a vis campu. Zatoka ma od 200 do 300 m szerokości i wiatr boczny z lewej strony. Pływa się od brzegu do brzegu. W dół 4-5 km downwindu do rozszerzenia zatoki.

‘Kamp Rashida’ i 'speed spot' – Kamp na końcu przeciwległego brzegu; znajduje się w załomach klifu. Przed Kampem jest głęboko, a w dalszej odległości występuje spory czop. Przy stanie wody poniżej 200 m tworzy się 'speed spot'.

‘Dragon spot’ – bez wątpienia najciekawsze i najpiękniejsze miejsce w zatoce Dakhla. Malownicza, skalista wysepka Dragon, na którą bez trudu można dopłynąć z brzegu; przy niskim stanie wody – nawet wpław.

 

PRZELOTY I POBYT - DAKHLA

Przelot

Dakhla ma połączenie lotnicze z Casablancą (trzy razy w tygodniu), Agadirem (raz w tygodniu) i Gran Canarią (najczęściej). Najwygodniej polecieć lotem przesiadkowym w Paryżu. Można także spróbować polecieć bezpośrednio do Casablanki i dokupić lot do Dakhli, niemiej wiąże się to z koniecznością wykupienia noclegu w mieście.

Noclegi

Turyści mogą nocować w „obozach” usytuowanych pod miastem lub miejskich hotelach, np. Dar Rio Oro; koszt noclegu nie przekracza 150 zł za dobę.         

Transport na miejscu

Głównie taksówkami i na piechotę.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - DAKHLA

Co zwiedzić?

Główną atrakcją miejscowości jest malownicza zatoka tworząca się między piaszczystym półwyspem a lądem. Dominuje krajobraz pustynny – wydmy, piach i skały – zatem można powiedzieć, że pustynia schodzi z lądu wprost do oceanu.


To doskonałe miejsce dla poszukiwaczy arabskiej kultury nieskażonej wpływem turystyki. W samym mieście funkcjonuje kilka hoteli, niemniej zachowuje ono przede wszystkim charakter arabskiego portu oraz bazy wojskowej. Z tego względu nie jest to miejsce dla wielbicieli tradycyjnych kurortów i zorganizowanego wypoczynku. Jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu jest wyprawa jeepem na pustynię do źródeł ciepłej wody siarkowej o właściwościach leczniczych.


Na ulicach miasta widoczna jest obecność wojska – spowodowana niewyjaśnioną sytuacją Sahary Zachodniej pozostającą pod okupacją marokańską – niemniej nie notuje się wielu incydentów z tym związanych. Turysta niezainteresowany tematem polityki nie powinien się tym w ogóle martwić. Dakhla jest miejscem absolutnie bezpiecznym. W samym mieście panuje leniwa, choć gwarna atmosfera arabskiego portu.

BAZY / CENNIK - DAKHLA

Bazy

Oceanvagabond    (http://www.oceanvagabond.com/dakhla_nautique_surfcamp-en.html)

Kitesurf dakhla       (http://www.kitesurfdakhla.com)

Lawrence of   Morocco     (http://www.lawrenceofmorocco.com/things-to-do/kite-surfing-dakhla)

INNE INFORMACJE - DAKHLA

Klimat

Klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Średnia temperatura w ciągu roku wynosi 20.4 stopni Celsjusza. Opady praktycznie nie występują.

Ludność

Liczba ludności nie przekracza 70 tysięcy. Do głównych gałęzi przemysłu zalicza się połów i przetwórstwo ryb. Spora część mieszkańców znajduje zatrudnienie na krajowym lotnisku. W pobliżu wydobywa się sól (saliny).

Wiza

Polacy nie muszą posiadać wiz, jeśli pobyt nie trwa dłużej niż 90 dni; wystarczy paszport ważny co najmniej sześć miesięcy.

Ceny

Walutą Maroka jest dirham (MAD). Maroko uchodzi za kraj niskich cen; ceny są wyższe niż w Egipcie, ale znacznie niższe niż w niedalekiej Hiszpanii.

Trzydaniowy obiad dla 2 osób, restauracja średniej klasy- 26,76 euro

Woda - 0,35 euro

Bilet lokalny - 0,40 euro

Taxi za 1 km - 0,41 euro

Benzyna 1 l - 0,94 euro

Kuchnia

Kuchnia typowo arabska z wyraźnymi wpływami kuchni francuskiej. Podstawą dziennego jadłospisu są tadżin – potrawki z mięsa (głównie jagnięcina, baranina czy drób) i duszonych warzyw jedzone palcami podawane z kaszą kuskus i chlebem. Inną typową potrawą marokańską jest harira – zupa z soczewicy lub ciecierzycy, mięsa, cebuli i innych warzyw – jej bezmięsną wersją jest marakszija.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  • Pianka ION Wetsuits FL Muse Shorty Backzip SS 2,5 DL Lemongrass Blue 2017

   Pianka ION Wetsuits FL Muse Shorty Backzip SS 2,5 DL Lemongrass Blue 2017

   269
   Szczegóły Kupuję

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by