Newsy
PŁYWANIE RUFĄ DO PRZODU - jak to zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy
PŁYWANIE RUFĄ DO PRZODU - jak to zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są najczęstsze błędy we wszystkich omawianych przeze mnie manewrach windsurfingowych, kliknij w poniższą grafikę. Zostaniesz przeniesiony na dedykowana stronę www, gdzie otrzymasz informację, jak ściagnąć darmowy ebook zatytułowany "Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów - jak szybko i skutecznie stać się lepszym windsurferem".
Pływanie rufą do przodu
Pewnie zastanawiacie się, do czego może Wam się przydać żegluga rufą do przodu. Już odpowiadam. W sytuacji, gdy macie długi statecznik, a przez pierwsze dziesiątki lub setki metrów od brzegu jest płytko i nie jesteście w stanie żeglować, może Wam się przydać opanowanie pływania rufą do przodu. W trakcie takiej żeglugi stoicie na dziobie deski, a rufa wraz ze statecznikiem unoszą się. Uwaga! Jeżeli pływacie na desce z mieczem, pamiętajcie by go schować, inaczej nie będziecie w stanie płynąć rufą do przodu. Miecz musi być schowany.
Od czego zaczynamy manewr?
Wyostrzamy do momentu, aż ustawimy deskę dziobem w linii wiatru. Kładziemy przednią stopę przed masztem. Musimy obciążyć dziób deski na tyle mocno, by unieść rufę - statecznik nad wodę. Zatem ciężar ciała spoczywa na nodze, która znajduje się na dziobie deski. Obniżamy pozycję ciała. Aby obrócić uniesioną rufę z wiatrem, wykorzystujemy nożycowy ruch nogami. Musimy cały czas ciągnąć ze sobą żagiel, w tym samym kierunku od początku manewru. Kiedy rufa przekroczy linię wiatru, musimy stopy ustawić w ten sam sposób, jakbyśmy pływali normalnie tj. przednia noga będzie stała przy maszcie, a tylna na dziobie. Tylna noga jest najważniejsza - to ona kontroluje wysokość uniesienia rufy nad wodę. Pamiętajcie, pływając rufą do przodu, zamiast na rufie, stoicie na dziobie, a żagiel znajduje się po stronie zawietrznej. Nie trzeba unosić całego statecznika nad wodę.
Płynąc rufą do przodu, możemy normalnie sterować. W taki sam sposób jak przy zwyczajnym ustawieniu deski dziobem z przodu. Ostrzymy pochylając żagiel do tyłu. Odpadamy przesuwając żagiel w przód. Kiedy będziemy tracić kontrolę nad deską np. zacznie nam ostrzyć, musimy mocniej obciążyć dziób deski i podnieść rufę. Deska płynąca rufą do przodu jest bardzo niestabilna – trzeba ją cały czas kontrolować. Im mniejsza deska tym szybsza, bardziej agresywna i łatwo zgubić kurs. Uważajcie, by za bardzo nie obciążać dziobu, gdyż przytopicie deskę, co grozi wpadnięciem do wody. Szybko wtedy reagujcie i albo przesuwacie ciężar ciała do przodu, robiąc krok w przód w stronę rufy (głównie tylną nogą) albo przesuwacie żagiel do przodu – to sprawi, że automatycznie przytopicie rufę.
Aby wrócić do normalnego pływania, możemy skierować rufę w stronę wiatru - wyostrzyć i z powrotem przejść z dziobu na rufę, ciągnąc żagiel w tym samym kierunku. Najlepiej pomagać sobie nogami np. wypychając dziób przed siebie, wtedy rufa szybciej się obróci. Można także wypchnąć rufę z wiatrem. Ta wersja powrotu do płynięcia na halsie będzie nawet szybsza. Od razu przechodzicie z dziobu na tył deski. Nie trzeba przeciągać żagla.
Drugą techniką ustawienia się do pływania rufą do przodu jest wyluzowanie żagla w trakcie płynięcia w półwietrze i szybkie przejście na dziób, połączone z obrotem ciała. Po przejściu na dziób wybieracie żagiel z drugiej strony i odpływacie rufą do przodu. W podobny sposób można wrócić do normalnego ustawienia. Ponownie luzujecie żagiel i szybko przechodzicie na rufę deski, obracając się w międzyczasie. Wybieracie żagiel i odpływacie w przeciwnym kierunku. Sami wybierzcie dogodniejszą dla siebie technikę ustawiania się w pozycji płynięcia rufą do przodu. Druga technika prawdopodobnie będzie trudniejsza do wykonania na małych deskach. Jeśli pływacie na mniejszych zestawach, wtedy łatwiej zastosować technikę nr 1.
Najczęstsze błędy
- Patrzycie na sprzęt, a nie w kierunku płynięcia
- Za słabo wyostrzacie
- Za słabo obciążacie dziób deski, przez co rufa nie unosi się i deska nie jest w stanie się obrócić
- Nieodpowiednio rozkładacie ciężar ciała stojąc na dziobie deski
- Macie problem z utrzymaniem kierunku płynięcia – Wasza deska ciągle ostrzy lub odpada
- Zapominacie o schowaniu miecza (pod warunkiem, że pływacie na desce szkoleniowej)
- Nie stoicie na osi deski. Płynąc rufą do przodu postarajcie się stać stopami na osi deski. To zapewnia stabilność
- Za bardzo obciążacie dziób deski i wpadacie do wody
- Nie wykorzystujecie nożycowego ruchu nóg w celu ustawienia deski rufą do przodu
Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora.
Na filmach pokazujemy jak wykonywać manewry prawidłowo, ale na kursie szybko wykryjemy Wasze błędy i je wyeliminujemy.
Zapraszam na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was prawidłowo pływać na desce z żaglem.
Jeśli Ci się podobało, daj łapkę w górę i subskrybuj kanał. Będę również ogromnie wdzięczny, jeśli polecisz mój film swoim znajomym.
https://www.youtube.com/watch?v=HMaCAh2MFY0
Dziękuję i pozdrawiam,
Krzysztof Lipiński Surfski. pl