WROCŁAW, zwiedzanie Wrocławia, co warto zobaczyć we Wrocławiu
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  04-07-2022
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 2
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  08-08-2022
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2022
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  05-08-2022
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  05-09-2022
  Obozy windsurfingowe 2022 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  01-08-2022
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2022 nr 2
 • Wyjazd windsurfing 2022

  Zapytaj o ofertę
  25-07-2022
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2022
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2022
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2022 NR 2
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zapytaj o ofertę
  01-05-2022
  Soma Bay MAJÓWKA 2022 -wyjazd windsurfing nr 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2022
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2022 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • LEFKADA Czerwiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  24-06-2022
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2022 nr 4
 • SOMA BAY Egipt 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2022
  Windsurfing w Egipcie SOMA BAY Wrzesień/Październik 2022
 • Soma Bay CZERWIEC 2022

  Zapytaj o ofertę
  03-06-2022
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay CZERWIEC 2022
 • WINDSURFING Lipiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  18-07-2022
  WINDSURFING Lipiec 2022
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '22

  Zapytaj o ofertę
  13-06-2022
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO 2022
 • LEFKADA Sierpień 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-07-2022
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • LEFKADA 2022

  Zapytaj o ofertę
  19-08-2022
  Windsurfing Wyjazd szkoleniowy LEFKADA Sierpień 2022
 • VASSILIKI 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-08-2022
  Wyjazd WIND do VASSILIKI Sierpień 2022
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  20-06-2022
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2022 nr 3
 • Windsurfing Vassiliki2022

  Zapytaj o ofertę
  09-09-2022
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2022 nr 4
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  13-10-2022
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2022 NR 2
Powrót

Przewodniki

WROCŁAW

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - WROCŁAW - POLSKA 

Jest popularny wśród turystów nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Ujmowany jest w międzynarodowych rankingach miejsc wartych obejrzenia, gdzie poważnie deklasuje nawet Kraków. Uważany jest za świetne miejsce do życia, przyciąga zakochanych, wielki biznes i sztukę. Wrocław, Vratislavia czy Breslau, niezależnie o wymowy to ciekawe miejsce. Historycznie stolica całego Śląska, a dziś po prostu województwa dolnośląskiego, położona malowniczo nad Odrą kusi swoimi pięknymi zakątkami a także licznymi atrakcjami. 

Atrakcje turystyczne

Panorama Racławicka.

To bodajże najsłynniejsza atrakcja Wrocławia, cel wielu wycieczek szkolnych, ale warto zwiedzić ją także indywidualnie. Ogromny obraz przedstawia bitwę pod Racławicami, która odbyła się podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Żołnierze pod dowództwem Tadeusza Kościuszki odnieśli zwycięstwo nad Rosjanami. Obraz jest ogromny, jego wysokość to 15 metrów, a długość 114, waży 3,5t. Ze względu na tą długość prezentowany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie. Inicjatorem namalowania Panoramy był malarz lwowski Jan Styka, który też był głównym jej wykonawcą. Zaangażował jednak do tego projektu innych znanych malarzy: Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Tadeusza Kossaka oraz Tadeusza Popiela. Dzieło tworzone było we Lwowie w latach 1893-1894 i tam też było wystawiane przez wiele lat. Do Wrocławia Panorama została przeniesiona po II wojnie światowej. Jednakże dopiero od 1980 roku jest udostępniana zwiedzającym. Technika, jaką została namalowana powoduje wrażenie obrazu trójwymiarowego, co przy dzisiejszej technice jest już normą, ale w tamtych latach było wyczynem. Prezentacja obrazu podkreślona jest także wkomponowanymi w ekspozycję przedmiotami z tamtej epoki oraz roślinnością, co zwiększa efekt wizualny. Rocznie Panoramę odwiedza około 300 tyś zwiedzających, a wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli ( godz. 9-16). Na kolejnych stanowiskach można posłuchać komentarzy na temat obrazu i samej bitwy w 16 językach.

ZOO Wrocławskie.

Powstało w 1865 roku i pierwotnie zajmowało zaledwie kilkanaście hektarów, dziś ma obszar 33 hektarów, a 2014 roku doliczono się tu 1082 przedstawicieli różnych gatunków. Zoo, które w tym roku obchodziło 150 rocznicę istnienia, przez wiele lat kierowane było przez słynną parę, Hannę i Antoniego Gucwińskich. Obecnie, na okrągłą rocznicę, zmieniło nieco swoje oblicze i zwiększyło ilość atrakcji. Najmłodsi goście mogą brać udział w karmieniu zwierząt z użyciem pokarmów zakupionych w specjalnych automatach, popularne są przejażdżki na kucykach, dla maluchów przewidziano specjalne wózki do przemieszczania się po terenie ogrodu. Ale furorę robi przede wszystkim otworzone niedawno Afrykarium. Ogromny pawilon mieści w środku baseny, które odwzorowują ekosystemy Afryki, w tym jeziora Tanganika i Malawi, Kanału Mozambickiego, Morza Czerwonego, dżungli nad rzeką Kongo, ale także naszej rodzimej Odry. Największą atrakcją Afrykarium jest szklany tunel, gdzie można podziwiać egzotyczne stworzenia mając jednocześnie wrażenie, że jest się pośrodku ich świata. Zoo jest czynne cały rok, także w święta.

Hala Stulecia.

Jedni ją kochają, inni nienawidzą i nazywają pudłem na kapelusze, ale jedno jest pewne, jest to budowla na tyle wyjątkowa, że została w 2006 roku wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Hala Stulecia uważana jest za jedno z ważniejszych dzieł architektonicznych ubiegłego wieku. Inicjatywa zaczęła się od planowanej Wystawy Stulecia z okazji setnej rocznicy zwycięstwa wojsk napoleońskich pod Lipskiem. Wrocław będący wtedy na terenie Prus, szykował się do tych ważnych uroczystości. Max Berg, ówczesny znany architekt zaproponował budowę ogromnej hali z żelbetonu, gdzie sama kopuła miała mieć średnicę 65m. Berg spotykał się z wieloma oporami, dotyczącymi estetyki, ale także niebotycznych kosztów tej budowy, postawił jednak na swoim. W 1912 roku powstała hala mogąca pomieścić nawet 10 tyś. osób, która nie ucierpiała prawie wcale w czasie wojny i do dziś jednych zachwyca, a innych straszy, ale nadal przyjmuje gości. Wciąż organizowane są tam imprezy różnego rodzaju, a dodatkowo można zwiedzać obiekt i zapoznać się z multimedialną prezentację o Bergu i budowie.

Wrocławski Rynek.

Wrocławski Rynek pełen jest ciekawych miejsc i przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem. Charakterystyczne są otaczające plac kolorowe kamienice dawnych patrycjuszy, które można oglądać na każdej widokówce z miasta. Rynek zajmuje powierzchnię 3,8h i należał kiedyś do największych placów targowych w Polsce. Pod nim znajdowała się gospoda, Piwnica Świdnicka, dziś jeden z najstarszych działających lokali gastronomicznych. Przy rynku znajduje się także budynek Starego Ratusza. Rynek w czasach powojennych przeszedł wiele zmian, a dziś znajdziemy tu fontannę, pomnik Fredry, zrekonstruowany tutejszy pręgierz czy domki altarystów Jaś i Małgosia oraz figurki krasnali. Dzisiejszy Wrocławski Rynek to także liczne imprezy masowe, strefy kibica, koncerty oraz słynny Jarmark Bożonarodzeniowy.

Pałac Królewski.

To inaczej pałac królów pruskich czy Spätgenów, którego budowę rozpoczęto w 1719 roku, ale kolejni właściciele wprowadzali potem rozliczne zmiany i rozbudowywali obiekt. Do XX wieku pałac stanowił siedzibę Hohenzollernów, a obecnie znajduje się tam Muzeum Miejskie oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej. Pałac, a zwłaszcza komnaty królewskie przeszły gruntowne remonty, a wystawa „1000 lat Wrocławia” liczy sobie około 3 tyś eksponatów. Zamek otaczają piękne, barokowe ogrody.

Park Szczytnicki i Ogród Japoński.

Piękny kompleks parkowy, który powstał w prywatnym majątku Stare Szczytniki w 1785 roku i jest najstarszym parkiem w mieście. Znajdziemy tam malownicze aleje i kunsztownie ułożone ekspozycje kompozycje kwiatowe i dendrologiczne, stawy, romantyczne mostki i altany. Ale największą atrakcję stanowi wpisany w kompleks Ogród Japoński. Został założony w 1913 roku przez hrabiego von Hochenberga, który był wielkim entuzjastą japońskiej estetyki.

Ostrów Tumski

Zabytkowa część miasta, która była jego zaczątkiem, otoczona jest wodami Odry. Jej główną część stanowi Katedra św. Jana Chrzciciela, nazywana Matką Kościołów Śląskich. Jej początek datuje się na rok zjazdu gnieźnieńskiego, czyli rok 1000, ale przez wieku trapiona była pożarami i działaniami wojennymi. Dzisiejsze, odnowione oblicze zawdzięcza odbudowie i gruntownej renowacji w 1951 roku. W środku katedry znajduje się wiele cennych przedmiotów sakralnych, jak na przykład murowana ambona, tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny czy dębowe stalle. W katedrze znajduje się także taras widokowy, skąd rozciąga się najlepsza panorama miasta. W obrębie Ostrowa Tumskiego znajduje się także Muzeum Archidiecezjalne, najstarsza placówka muzealna we Wrocławiu. Turyści chętnie zaglądają też na średniowieczną ulicę Kanonią, gdzie znajduje się kościół św. Idziego.

Mosty wrocławskie

Wrocław bywa nazywany Wenecją Północy, ponieważ poprzecinany jest Odrą i jej dopływami, przy czym niektóre z nich mają stare i nowe nurty. Na dodatek sporo tu przekopanych specjalnie kanałów. Taka siatka nitek wodnych stwarza potrzebę budowania licznych kładek, mostów i śluz. Dzięki temu Wrocław zyskuje także miano Miasta Mostów, co zostało wykorzystane w przygotowaniach do roku 2016, kiedy to miasto odegra rolę Europejskiej Stolicy Kultury. W sumie znajduje się tu około 130 mostów i kładek, a największe mosty znajdują się na Odrze oraz na Kanale Powodziowym i Żeglugowym.

Wyspa Piasek i Młyńska.

Na wrocławskim odcinku Odry znajduje się kilka wysp, a najciekawsza jest Wyspa Piasek. Połączona ze stałym lądem jest Mostem Piaskowym, a z Ostrowem Tumskim z kolei Mostem Tumskim i Mostem Młyńskim z Wyspą Młyńską. Na Piasku znajduje się Kościół NMP, gotycka świątynia, która powstała w XIV w. Z kolei przechodząc na Wyspę Młyńską warto zwrócić uwagę już na sam most. Most Młyński to najstarsza przeprawa w mieście. Natomiast ciekawostkę stanową zabytkowe młyny, które zbudowane były na obu wyspach, a obecnie są połączone i same w sobie stanowią most. Drewniane młyny mają historię sięgającą średniowiecza.

Synagoga pod Białym Bocianem

Zbudowana w 1829 roku, przez lata służyła liberalnemu odłamowi żydów. Została spalona przez hitlerowców podczas tragicznej w skutkach Nocy Kryształowej w 1938n roku. W latach powojennych popadała w ruinę, a dopiero w 1996 roku została wyremontowana dzięki staraniom Żydowskiej Gminy Wyznaniowej i dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dziś można podziwiać ją w dobrym stanie, a warto tam zajrzeć, bo obiekt ma wyjątkowo ciekawy wygląd.

Muzeum Architektury

Duży obiekt muzealny zorganizowany w odnowionych budynkach dawnego klasztoru bernardynów. Muzeum przyciąga turystów już od ponad pięćdziesięciu lat. Jego wyjątkowość polega na tym, że na sporej powierzchni można podziwiać fragmenty architektury z różnych epok, zarówno średniowieczne, jak i współczesne. Są też szkice, fotografie, plany, makiety, mapy, witraże, przedmioty użytkowe, okazy z wykopalisk, godła kamienic oraz wiele innych eksponatów. Muzeum jest także ulubioną lokalizacją spektakli wystawianych przez alternatywne teatry. Tu także odbywają się konkursy w dziedzinie architektury.

Fontanna multimedialna

To nowoczesna atrakcja Wrocławia, znajdująca się tuż obok Hali Stulecia w Parku Szczytnickim. Powstała w 2009 roku, jako upamiętnienie 20 rocznicy wolnych wyborów w Polsce. Jest sporych rozmiarów, bo zajmuje powierzchnię 1h, a składa się z 300 dysz, które wystrzeliwują wodę na wysokość nawet 40m. Nie jest to jednak zwykła fontanna, w której sączy się leniwie woda. Tu według specjalnych scenariuszy obywają się pokazy w rytm muzyki, a po zmroku towarzyszą temu także pokazy świetlne. Pokazy odbywają się o pełnych godzinach, a przy większych okazjach organizowane są pokazy specjalne.

HOTELE WE WROCŁAWIU

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie