Nauka pływania na windsurfingu-10 mitów
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • Windsurfing LISTOPAD 2024

    Zobacz ofertę
    07-11-2024
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Wind w Soma Bay'24

    Zobacz ofertę
    24-10-2024
    SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • Jesień 2024 SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    10-10-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
Powrót

Newsy

Nauka pływania na windsurfingu-10 mitów

21-11-2020
Nauka pływania na windsurfingu-10 mitów

Nauka pływania na windsurfingu - 10 mitów

Każdy sport ma swoje tajniki. Podobnie jest w przypadku windsurfingu. Niejednokrotnie przyglądając się z brzegu prawdopodobnie pomyślałeś „Chciałbym tak pływać, ale jest to dla mnie zbyt trudne” lub „To nie dla mnie. Nawet nie wiedziałbym, od czego zacząć naukę”.

Istnieje błędne przekonanie, że windsurfing jest trudny do nauczenia się. Krąży również kilka innych mitów dotyczących tego sportu, które zamierzamy obalić w tym artykule. To co? Zaczynamy?

1. Windsurfing jest trudnym sportem

To prawdopodobnie główny powód, dla którego ludzie niechętnie podchodzą do windsurfingu. Być może dawniej, w latach 80-tych i 90-tych stwierdzenie to mogło być częściowo prawdą. Co zmieniło się od tamtego czasu? Głównie sprzęt. Dwadzieścia – trzydzieści lat temu deski były śliskie, a żagle wielkie i ciężkie. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił wielki postęp, jeśli chodzi o sprzęt windsurfingowy.

Dzisiejsze zestawy zdecydowanie ułatwiają naukę. Deski są mocniejsze, krótsze i grubsze. Ich powierzchnia pokryta jest tworzywem, które poprawia przyczepność i chroni nas przed urazami nóg. Żagle, maszty i inne elementy windsurfingowego ekwipunku wykonane są z lżejszych materiałów, co ułatwia początkującym naukę windsurfingu.

2. Nie potrzebujesz kursu. Wszystkiego możesz uczyć się od kogoś znajomego

Windsurfing to sport techniczny, w którym trzeba wykonywać kilka czynności jednocześnie: utrzymywać równowagę na desce, kontrolować żagiel, uważać na wiatr... Wbrew pozorom to nie jest takie trudne pod warunkiem, że ktoś doświadczony da Ci kilka podstawowych rad.  Instruktor ma tę przewagę nad Twoim kolegą, że wie, od czego zacząć wykład teoretyczny, o niczym nie zapomni i zada odpowiednie pytania, by upewnić się, że wszystko zrozumiałeś. Być może przed wyjściem na wodę pokaże Ci, a następnie to Ty pod jego okiem wykonasz podstawowe manewry na trenażerze znajdującym się na lądzie.

Ruchimy trenażer windsurfingowy Vassiliki

Prawdopodobnie niechęć do uczestnictwa w kursach windsurfingu wynika z błędnego wyobrażenia, jakie o nich mamy. W takiej sytuacji warto poświęcić kilka chwil na znalezienie takiej szkoły wind, o której jej byli adepci wypowiadają się bardzo pozytywnie.

3. Windsurfing to drogi sport

Nie ma co ukrywać, że zestaw nowego sprzętu to spory wydatek, aczkolwiek nie większy, niż w przypadku np. profesjonalnego roweru przeznaczonego do ścigania.

Jako osoba początkująca zawsze możesz korzystać z wypożyczalni sprzętu windsurfingowego. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wymiany zestawu w ciągu dnia, w zależności od panujących warunków oraz przetestowania różnych desek oraz żagli. Poza tym progres na windsurfingu jest robiony w takim tempie, że nim się obejrzysz będziesz potrzebować czegoś dla średniozaawansowanych zamiast ogromnej deski wypornościowej.

Dodatkowo podczas nauki łatwo o wypadki, podczas których może dojść do uszkodzenia sprzętu. Wypożyczane zestawy objęte są ubezpieczeniem na tę okoliczność, dlatego nawet jeśli coś pójdzie nie tak, to zniszczy się sprzęt cudzy, a nie Twój własny. Twój portfel Ci za to podziękuje :)

Z uwagi na powyższe, decyzję o zakupie własnego zestawu windsurfingowego warto odłożyć w czasie. Swój pierwszy zestaw polecam kupić używany, a nie nowy. Jesteś w stanie skompletować komplet (deska, żagiel, maszt, bom) nawet za około 3-4 tys. zł.

4. Wyciągnięcie żagla z wody wymaga sporej tężyzny fizycznej

Kto opowiada takie niestworzone historie? Dopóki ci, którzy mają takie przekonanie nie nauczą się korzystać z nowoczesnego lekkiego sprzętu do windsurfingu, ten klasyczny mit będzie krążył po plażach i straszył tych, którzy mają ochotę spróbować swoich sił  w tym sporcie.

Na szkolenia windsurfingowe zapisywane są dzieci w wieku 8 – 10 lat. Ileż siły może mieć 10-cio latek o wadze 30-40 kg? Przy użyciu odpowiedniej techniki podnoszenia żagla można to zrobić w bardzo łatwy sposób, który dodatkowo nie obciąży mięśni pleców.

Znajomym, którzy rozsiewają takie informacje warto polecić zajęcia z doświadczonym instruktorem.

Kurs windsurfingu dla dzieci

5. Pływanie na windsurfingu wymaga umiejętności doskonałego pływania wpław

Okej. Z całą pewnością umiejętność ta jest przydatna, aczkolwiek nie musisz pływać jak Michael Phelps czy Otylia Jędrzejczak ;) Jesteś w stanie nauczyć się pływać na desce z żaglem, nie potrafiąc pływać wpław, lecz obowiązkowo zakładając kapok. Oczywiście nie polecamy takiej opcji. Wspominamy tylko, iż jest to możliwe.

Najlepszym miejscem do nauki windsurfingu są ciepłe i spokojne wody, takie jak np. na spocie w Vassiliki w Grecji. Lecz żeby nie było, iż artykuł ten jest kryptoreklamą, możesz wybrać dowolny spot na świecie, który spełniać będzie kilka podstawowych warunków:

  • płytka woda przy brzegu
  • brak przeszkód na wodzie
  • stabilny wiatr

Dzięki temu będziesz mógł trenować podstawy windsurfingu bez obaw o to, że pod swoimi stopami nie masz już dna, fale uniemożliwią bezpieczny powrót na brzeg, a porywisty wiatr wywieje w siną dal.

6. Windsurfing jest niebezpieczny

Każda czynność może być niebezpieczna, jeśli podchodzisz do niej w sposób lekkomyślny i bez posiadania podstawowej wiedzy o niej. Po to właśnie są kursy windsurfingu i po to poświęca się aż tyle czasu na część teoretyczną, by ryzyko związane z pływaniem na windsurfingu ograniczyć do minimum.

Jeśli nauczysz się podstaw, potrafisz rozpoznać swoje ograniczenia, a do żywiołu, jakim jest woda podchodzisz z należytym szacunkiem, nic złego nie ma prawa się wydarzyć.

7. Nie ma sensu jechać samemu na windsurfing

Nic bardziej mylnego. Wiele osób z różnych powodów decyduje się na wyjazd w pojedynkę. Na miejscu dołącza do grupy szkoleniowej, która po zejściu z wody staje się najlepszą ekipą, z którą można spędzić wolny czas.

Jeśli Twoja rodzina lub znajomi nie przepadają za windsurfingiem nie oznacza to, że Ty również musisz stać się „szczurem lądowym”.  Wyjazd na kurs windsurfingu może być świetną okazją do nawiązania nowych znajomości oraz do wzajemnego motywowania się do dalszej nauki.

8. Windsurfing jest nudny

Ale, że co proszę? Owszem, być może w latach 90-tych nie był to jeden z „najfajniejszych” sportów, ale obecnie dzielnie konkuruje z takimi sportami, jak kitesurfing czy surfing.

Sport ten przeszedł ewolucję i z chwilą, gdy został „odkryty” freestyle windsurfing, optyka zmieniła się o 180 stopni. Pływanie na desce z żaglem stało się odlotowe i pełne adrenaliny. Nie wierzysz? Zobacz poniższe wideo.

9. To sport dla ludzi w średnim wieku

A znasz wielu „dziadków”, którzy potrafią zrobić to:

Częściowo można by podciągnąć ten mit pod poprzedni. Osobiście nie znam zbyt wielu freestyle’owych zawodników, których można by nazwać „Panami w podeszłym wieku” ;)

10. Pływać w ślizgu można tylko przy mocnym wietrze od 4 Beauforta w górę

Dzisiejsza technologia (foil boards) umożliwia pływanie na windsurfingu już nawet przy kilku węzłach. Dlatego nawet jeśli prognoza wybitnie nie dopisze nie jesteśmy skazani na leżenie plackiem na plaży ;)

 

Właśnie poznałeś najpopularniejsze mity dotyczące pływania na windsurfingu. Czy wierzyłeś w któryś z nich? Jeśli tak, to w który? Czy po lekturze tego artykułu pewne kwestie postrzegasz już inaczej? A może znasz inne mity dotyczące windsurfingu, o których nie wspomnieliśmy powyżej? Koniecznie daj nam znać – dopiszemy je do istniejącej już listy.

Polecamy

Centrum rezerwacji

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

i weź udział w niepowtarzalnej podróży
po świecie windsurfingu!
Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

Trwa zapis na newsletter


Copyright 2014 - 2024

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by