Przewodniki
AUSTRIA
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - AUSTRIA
Większości z nas Austria kojarzy się z wyprawami na narty, niewielu turystów wybrałoby ten kierunek na letni urlop. To błąd, ponieważ Austria ma naprawdę dużo do zaoferowania. Co prawda nie ma dostępu do morza, ale w zamian oferuje piękne szlaki górskie idealne na niezapomniane wędrówki, świeże powietrze, efektowne zabytkowe miasta z zachwycającą architekturą, przesiąknięte sztuką na światowym poziomie. Tą ofertę dopełniają oczywiście słynne kurorty narciarskie, gdzie można szaleć do woli wśród pięknych widoków i po świetnych stokach.
Atrakcje
Salzburg. Położony w północno-zachodniej części kraju, na wzgórzach nad rzeką Salzach, blisko granicy z Niemcami, w Alpach. Nazywany jest „Rzymem Północy”, a to ze względu na włoski charakter wielu zabytkowych budowli oraz swoje malownicze położenie. Miasto figuruje na liście UNESCO, a ilość miejsc do zwiedzenia powoduje, że jeden dzień przejazdem to za mało. Ponadto, jeśli jest się zwolennikiem muzyki klasycznej, warto sprawdzić terminy imprez kulturalnych w tym zakresie, bowiem Salzburg jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Główne wydarzenie to trwający prawie całe wakacje Letni Festiwal. Samo miasto ma wiele do zaoferowania, a najbardziej popularne zabytki to katedra Salzburga, zamek Mirabell czy twierdza Hohensalzburg. Ale to nie koniec listy. Na początek warte uwagi jest Stare Miasto, zamknięte dla ruchu kołowego, odwiedzane corocznie przez ponad 6 mln turystów. Mieszają się tu budynki barokowe, średniowieczne, renesansowe oraz pozostałości z czasów monarchii, co powoduje urzekającą mieszankę. Kolejny punkt to kamienica, która była świadkiem narodzin, życia i twórczości Mozarta. Wolfgang Amadeusz Mozart to bodajże najbardziej znany w świecie symbol Salzburga, a owa kamienica to najczęściej fotografowany budynek w tym mieście, ponadto na bieżąco otwarty dla zwiedzających. W mieście znajdziemy też pomnik poświecony kompozytorowi oraz plac nazwany jego imieniem. Inne ważne zabytki to np. Katedra św. Ruperta, górująca dumnie nad miastem czy twierdza Hohensalzburg. Ta ostatnia atrakcja jest dość wymagająca, bo ciężko się tam wdrapać. Dlatego też do dyspozycji turystów jest specjalna kolejka. Jedną z ciekawostek w twierdzy są zabytkowe organy o nazwie „Salzburski Byk”. Salzburg słynie także ze słodkości i kawiarni, które je serwują. Są one tak klimatyczne, że warto odwiedzić nawet kilka. Najsłodsze znane lokalizacje to: Kaffe Fuerst i Cafe Tomaselli. Do kulinarnej części podróży można dołożyć najstarszą restaurację Europy Środkowej, tj. Stifskeller ST. Peter oraz Mozart Dinner Koncert, gdzie do dziś podaje się potrawy wymyślone przez kompozytora przy akompaniamencie jego muzyki.
Dunaj. Wycieczka statkiem po Dunaju to romantyczne chwile, kiedy można nacieszyć oczy urodą okolicznej przyrody, odetchnąć od zgiełku miast. Można wybrać się na krótki rejs turystyczny trwający kilka godzin, ale warto też popłynąć na wycieczkę, która wykracza poza granice Austrii.
Werfen. Miasto oddalone od Salzburga jedynie 40 km na południe. Atrakcję stanowi zamek Hohenwerfen z 1075 r., gdzie kręcony był film „Tylko dla orłów”. Ale miejsce, które przyciąga tu wiele turystów to największa na świecie jaskinia wapienna o nazwie Eisriesenwelt, która mieści się wewnątrz góry Hochkogel. W zasadzie jest to system jaskiń lodowych, które przez cały rok pokryte są lodem. Miejsce zostało ciekawie zagospodarowane i przystosowane do ruchu turystycznego i dziś można podziwiać prawie 42 km podziemnych, oświetlonych tras, Lodowe Organy czy Lodową Kaplicę. Wewnątrz jest dość chłodno, więc konieczna jest ciepła odzież.
Narty. To oczywista i wszystkim znana atrakcja Austrii, chociażby z opowiadań. Narciarstwo jest tu sportem narodowym, co jest jednym z powodów powstania tak dopracowanej infrastruktury. Głównym ośrodkiem w tej kwestii jest Tyrol, a konkretnie Innsbruck. Dzięki wiecznym lodowcom można uprawiać tu białe szaleństwo przez okrągły rok. Trasy, niezależnie od stopnia trudności, są świetnie przygotowane, wokół pełno hoteli, pensjonatów i knajp. Nie brakuje też atrakcji w postaci festynów czy koncertów na wolnym powietrzu z udziałem gwiazd światowego formatu.
Wiedeń. Stolica Austrii to oczywiście najpopularniejsza atrakcja turystyczna kraju. Miasto jest duże, a ważne miejsca liczne i niejednokrotnie także rozległe, trudno więc zwiedzić cały Wiedeń w jeden dzień. Dla miłośników muzyki poważnej najważniejszy jest zwykle fakt, że jest to miasto rodzinne Johana Straussa. Pełno tu akcentów upamiętniających tego muzyka, a obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest słynna na całym świecie Opera Wiedeńska. Niemniej poza aspektami dotyczącymi muzyki, nierozerwalnie związanej z Wiedniem, każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.
- Pałac Schönbrunn to jedna najważniejszych atrakcji wiedeńskich. To dawna cesarska rezydencja letnia, która aż do 1918 r. funkcjonowała jako pałac Habsburgów. Zachwyca tu ciekawa architektura, głównie Palmowego Pawilonu czy Gloriety. Cały zespół pałacowy ozdabiają piękne fontanny, rzeźby oraz okalające go ogrody. Pałac nazywany „Wiedeńskim Wersalem” został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.
- Zamek Belvedere. Kolejny kompleks pałacowy, gdzie od 1903 roku mieści się Austriacka Galeria wraz ze znaną na świecie kolekcją dzieł Klimta. Piękny pałac, otoczony posągami, ogrodami francuskimi i fontannami zbudowany został przez księcia Eugeniusza Sabaudzkiego w latach 1714-1723 jako letnia rezydencja.
- Hofburg- dawna rezydencja austriackich władców od XIII wieku, dziś jest siedzibą prezydenta Austrii. Hofburg w pewnej części jest udostępniony zwiedzającym, a największą ilość turystów przyciąga skarbiec, gdzie znajduje się korona cesarska z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
- Katedra św. Stefana. Wielokrotnie przebudowywana dziś ma romańsko-gotyckie oblicze. Dzięki pełnionej funkcji siedziby arcybiskupów stała się najważniejszym obiektem sakralnym Wiednia.
- Katedra św. Szczepana, pieszczotliwie zwana przez wiedeńczyków „Steffi” jest perełką architektury. Największą uwagę przykuwa spadzisty dach z kolorowych dachówek. Wnętrze katedry kryje w sobie grobowce cesarzy i książąt, unikatową kazalnicę oraz gotycki ołtarz z XV w.
- Prater. To znany, liczący sobie już prawie trzy wieki park rozrywki. Największą atrakcję stanowi największa na świecie karuzela na wieży, Pratertum, wysoka na 117 m. Wejście po parku jest bezpłatne, a atrakcje kosztują od 1 do 15 euro.
- Pawilon Motyli. Można tam podziwiać wiele gatunków barwnych, tropikalnych motyli, które żyją w stworzonym przez człowieka klimacie lasów deszczowych.
- Muzeum Historii Sztuki. Wiedeń może się poszczycić jednym z najstarszych muzeów na świecie, które posiada w swoich zbiorach eksponaty datowane od Starożytności do sztuki czasów nowożytnych. Znana jest kolekcja obrazów, której katalogu znanych malarzy zazdroszczą światowej sławy placówki muzealne.
- Hundertwasseraus. Nietypowa atrakcja, dom mieszkalny, w którym do dziś mieszczą się apartamenty. O jego wyjątkowości stanowi wygląd. Brak tu prostych linii, symetrii, za to dużo jest kolorów, elementów ceramicznych i innych cudów. Oglądający ma ubaw, ponieważ budynek wygląda jak przypadkowy zlepek różnych materiałów wykonany przez wariata, a tak naprawdę to przemyślana koncepcja architektoniczna, stworzona około 1985 roku.
Innsbruck. Serce zimowego szaleństwa, stolica Tyrolu, dwukrotny organizator zimowych igrzysk olimpijskich oraz innych prestiżowych imprez sportowych. Oprócz tego to ważny ośrodek przemysłowy Austrii, punkt na szlaku komunikacyjnym, zarówno lądowym jak i powietrznym, a dodatkowo centrum naukowo-kulturalne Tyrolu. Innsbruck, poza imponującą infrastrukturą oraz okolicznymi atrakcjami narciarskimi, oferuje turystom do zwiedzania kilka atrakcji, świadczących o jego bogatej historii. Jedną z nich stanowi cesarski Hofburg, w którym można podziwiać umeblowanie, odzież, broń i inne średniowieczne przedmioty. Kolejny efektowny zamek to Ambras, ufundowany przez księcia Ferdynanda II. Kolejne atrakcje to wieża miejska Stadtturm z 14450 r., zabytkowe opactwo Wilthen z 1651 r., oraz średniowieczne domy z podcieniami. Atrakcje niebędące zabytkami to z kolei skocznia Bergisel, która cyklicznie gości Turniej Czterech Skoczni oraz najwyżej położone zoo w Europie, Alpenzoo.
Graz. Miasto jest stolicą Styrii, regionu nazywanego Zielonymi Płucami, ponieważ tereny zielone zajmują ponad dwie trzecie tej części Austrii. Wielu turystów przybywa tu podreperować zdrowie i zakosztować tutejszych specjałów. W samym mieście Graz rozwinął się przemysł handel i usługi, ale wokół niego panuje uzdrowiskowy klimat. Jedno z uzdrowisk Bad Waltersdorf, słynie ze źródeł termalnych. To miejsce bio regeneracji popularne wśród sportowców z wielu krajów. W samym Grazu zresztą także nie brakuje ważnych miejsc, czego dowodem jest wpisanie jego starówki na listę UNESCO. Znajdziemy tu zabytkową zbrojownię z imponującą ekspozycją lub katedrę św. Idziego z XV w. Jest także piękny ratusz, wieża zegarowa, mauzoleum Ferdynanda II, ruiny zamku Schlossberg czy muzeum Joanneum. A ciekawostkę stanowią zabytkowe tramwaje, które w Grazu jeżdżą na sześciu liniach tramwajowych nieprzerwanie od 1878 r. Natomiast nieopodal miasta na uwagę zasługuje twierdza Riegersburg, zamek Herberstein oraz Szlak Zamków.
PRZELOTY I POBYT - AUSTRIA
Transport, dojazd z Polski.
Do Austrii możemy wybrać się samolotem. Praktycznie z każdego polskiego lotniska znajdziemy połączenia bezpośrednie lub z przesiadką. Ten sposób nie jest jednak zbyt popularny wśród rodaków, ponieważ koszt jest niewspółmiernie wysoki w stosunku do odległości. Popularne natomiast są wyprawy pociągiem, przy założeniu, że chcemy dotrzeć do Wiednia. Można wybrać się też w taką podróż z przystankiem w Bratysławie i przy okazji zwiedzić to miasto. Z naszego kraju można także bez problemu dojechać do Austrii autokarem lub busem. Mogą to być wycieczki zorganizowane, ale także przejazdy liniowe. Ceny wahają się od 130 zł do 180 zł. Autobusy odjeżdżają praktycznie z większości dużych miast, a dodatkowo zbierają pasażerów z miejscowości położonych przy trasie. Przewoźnicy mają obecnie strony internetowe i systemy rezerwacji on-line, więc sprawa jest dość prosta. A jeśli chcemy być całkiem niezależni, musimy się wybrać własnym samochodem. Obierając kierunek na Wiedeń można udać się przez Czechy lub Słowację. Przez Czechy kierujemy się na Brno, następnie Znojom lub Mikulov, a potem już na stolicę Austrii. Kiedy interesuje nas droga przez Słowację, to jedziemy autostradą na Bratysławę, a następnie na Wiedeń.
Informacje dla kierowców
Wybierając się do Austrii musimy pamiętać o tym, że czekają nas spore opłaty, ponieważ wszystkie autostrady, drogi szybkiego ruchu, tunele oraz część wysoko alpejskich to konieczność poniesienia opłat. Aby skorzystać z autostrad, konieczne jest wykupienie winiet, obecnie jest to koszt 33,60 € na 2 miesiące lub 12,70 na 10 dni dla motocykli oraz odpowiednio 84,40/25,30 € dla samochodów osobowych lub innych pojazdów do 3,5 t. Winietkę należy nakleić pod lusterkiem na przedniej szybie. Zupełnie nie opłaca się robić odstępstw od tych zasad, bo mandat za brak winietki to 120 €, za nie naklejenie jej na szybie 240 €, za opieszałość w opłacie to nawet 400 €. Samochody powyżej 3,5t objęte są elektronicznym systemem opłat, bez winietek. Dodatkowe opłaty za przejazdy tunelami i przełęczami alpejskimi uiszcza się za pomocą specjalnych kart do wideo odczytu. Opłaty zależne są od długości pokonywanego odcinka, od 2 do 8 € i są niezależne od posiadanych winietek.
Ceny
Ceny w Austrii są uważane za wysokie, ale wiele zależy od lokalizacji. Tak naprawdę można tam zjeść w całkiem normalnych cenach, pod warunkiem, że nie wybierzemy restauracji lub sklepu bezpośrednio przy jednym ze słynnych zabytków. Przykładowe ceny: kawa 2,80 €, małe piwo 3 €, woda 2€. Jeśli nie chcemy zrujnować się na restauracyjne dania to znajdziemy wiele przydrożnych barach, gdzie zjemy już za około 6-8 €. Rzecz jasna w kurortach narciarskich ceny są nieco wyższe.
Noclegi
Noclegi w Austrii to temat rozległy i zróżnicowany. Znajdziemy tu wiele hoteli na różnym poziomie, także tych standaryzowanych z maksymalną ilością gwiazdek, ale także hostele i schroniska. Ciekawa oferta to rozliczne domki wakacyjne, zwłaszcza w rejonach górskich. Tu także można przebierać w cenach i standardach, ponieważ może to być zwykła chatka, podobna do naszych kampingów, ale także ekskluzywny dom z pięknym widokiem, jacuzzi i sauną. W Austrii popularne są też wyspecjalizowane ośrodki kampingowe, których jest w całym kraju około 500. Natomiast austriacka specjalność turystyczna to agroturystyka. Takich gospodarstw jest około 3 tyś. i oferują one turystom świetne warunki, wyżywienie oraz relaks na łonie natury.
HOTELE AUSTRIA
W całej Austrii znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG
INNE INFORMACJE - AUSTRIA
Wizy i inne formalności.
Obywatele Polski jadąc Austrii muszą posiadać dowód osobisty, a do tego nie przekraczamy w tamtą stronę żadnej granicy, ponieważ jest to strefa Schengen.
Kuchnia
Kulinarna tego kraju to wypadkowa kuchni francuskiej, włoskiej, niemieckiej, czeskiej i węgierskiej. Na całym świecie słynną są austriackie wyroby cukiernicze, przy czym najważniejszy jest strudel. To zawijane ciasto makaronowe, nadziewane np. jabłkami. Inne znane słodkości to kipfle, czyli pączki oraz słynny tort Sachera. Tort nie został przez niego wymyślony, a jedynie nazwany jego imieniem. Kucharz ten zasłynął z kolei z wymyślenia i wypromowania dania w postaci sztuki mięsa w sosie koperkowym. Austria słynie zresztą z dań mięsnych, a najbardziej ze sznycli cielęcych podawanych z sałatką ziemniaczaną. Warto pamiętać, że prawdziwy sznycel musi być cielęcy, a wieprzowe są jedynie tanią podróbką.
Muzyka
Austria kojarzyła nam się przeważnie z muzyką poważną, a to za sprawą Mozarta i jego rozlicznych dzieł. Poza tym żyli i tworzyli tam wielcy muzycy jak Schubert, Bruckner, Makler, Berg, bracia Strauss i wielu innych. Z wiedeńskim dworem związani byli także twórcy innego pochodzenia, którzy chętnie tworzyli właśnie w Wiedniu, jak choćby Salieri, Beethoven, Webern itd. Nic więc dziwnego, że od stuleci Filharmonia Wiedeńska jest jedną z najbardziej renomowanych na świecie, podobnie zresztą ma się sprawa z operą, kunsztem tutejszych śpiewaków czy dyrygentów.
Przełamaniem dla tego klasycznego oblicza Austrii jest współczesna muzyka pop i Conchita Wurst, która wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w 2014r.
Ludność
Austria to kraj niemieckojęzyczny, mówi się tu jego różnymi dialektami lub tzw. „wysokoniemieckim” brzmiącym łagodniej niż język używany na terenie Niemiec. Większość społeczeństwa, bo aż 74% to katolicy, około 4% to protestanci, a pozostała część społeczeństwa nie należy do żadnego kościoła. Cząstkowe ilości, głównie wśród mniejszości narodowych to muzułmanie, prawosławni i Żydzi.
Klimat
Klimat w Austrii jest generalnie podobny od naszego, czyli umiarkowany, ale ukształtowanie terenu tego kraju powoduje, że powstały tam trzy podstrefy klimatyczne. Spotykają się tam wpływy mas śródziemnomorskich, atlantyckich oraz kontynentalnych. Ze względu na sporą ilość terenów górzystych, w Austrii odnotowuje się dużą ilość opadów oraz bardzo niskie temperatury osiągające w wysokich partiach wartości około -20 °C. Latem w dolinach panują zwrotnikowe masy powietrza, tak więc można spotkać się tam ze sporymi upałami, nawet ponad 30 °C. Austriackie góry mają swoją odmianę halnego. Nazywa się fenu i jest ciepłym, suchym wiatrem, który w krótkim czasie powoduje spore ocieplenie, roztopienie pokrywy śnieżnej, problemy u meteopatów, a zimą nagłe lawiny.