Wyjazdy-Dominikana Cabarete-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Power Jibe Week '24

    Zobacz ofertę
    19-07-2024
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
  • Kurs WINDSURFING Grecja

    Zobacz ofertę
    12-07-2024
    Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • LEFKADA Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    02-08-2024
    Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
  • Ladies on WS Board

    Zobacz ofertę
    23-08-2024
    All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • Czerwiec w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    30-05-2024
    WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    25-04-2024
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
  • Soma Bay WIND 2024

    Zobacz ofertę
    28-04-2024
    Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • Vassiliki WIND wrzesień

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
  • MAURITIUS

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA  SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
  • Windsurfing Vassiliki '24

    Zobacz ofertę
    28-06-2024
    Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
  • Vassiliki Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    16-08-2024
    Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
  • WINDSURFING LEFKADA

    Zobacz ofertę
    21-06-2024
    Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • VASSILIKI Lipiec 2024

    Zobacz ofertę
    05-07-2024
    Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
  • Wyjazd windsurfing 2024

    Zobacz ofertę
    26-07-2024
    Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
  • Grupowy kurs Windsurfing

    Zobacz ofertę
    09-08-2024
    Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
Powrót

Przewodniki

DOMINIKANA - CABARETE

  • DOMINIKANA - CABARETE

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - DOMINIKANA - CABARETE

Karaiby. Czy można znaleźć lepsze miejsce na idealne wakacje? Mięciutki, biały piasek, palmy, kłaniające się ciepłemu, błękitnemu morzu, doskonale zorganizowana infrastruktura turystyczna, gościnni mieszkańcy...  Dominikana to bez wątpienia synonim rajskiego wypoczynku!

Została odkryta przez Krzysztofa Kolumba, a następnie skolonizowana przez Hiszpanów. Rdzenną ludność stanowili Indianie z plemienia Taino, natomiast z czasem wśród mieszkańców Dominikany znaleźli się także Afrykanie, sprowadzani jako niewolnicy, oraz osadnicy francuscy.

W wyniku wojen z sąsiednim Haiti, w połowie XIX wieku Dominikana straciła wcześniej uzyskaną niepodległość, z konieczności oddając się ponownie w ręce hiszpańskie,. Szybko wyzwoliła się spod tej dominacji, jednak wewnętrzne konflikty spowodowały, iż w 1916 roku Dominikana dostała się pod okupację amerykańską, która trwała do 1924 roku. Niestety, kilka lat po odzyskaniu niezależności, władzę w kraju objął dyktator Rafael Trujillo, który rządził Dominikaną aż do 1960 roku, przy wsparciu tajnej policji, słynącej z brutalności. To z jego inicjatywy dokonano zbrodni na mniejszości haitańskiej. Zginęło wtedy co najmniej dziewięć tysięcy ludzi, jednak szacuje się, że ofiar było znacznie więcej. W latach rządów Trujillo panoszyła się na Dominikanie korupcja, jakkolwiek zanotowano dość znaczący rozwój gospodarczy, na czym zyskała zwłaszcza klasa średnia. Dyktator był przez dłuższy czas popierany m.in. przez USA, ze względu na antykomunistyczne stanowisko, jednak ostatecznie zginął w zamachu zleconym przez Amerykanów. Niestety, obalenie dyktatora nie spowodowało poprawy sytuacji. Jeszcze przez wiele lat trwała walka o władzę, która nie raz przybierała formę puczu lub zamachu stanu. Przez pewien czas rządy sprawowała wojskowa junta. Bliskość potężnego sąsiada, jakim były Stany Zjednoczone, nie pomogła poprawić sytuacji. Rządy demokratycznie wybranego prezydenta Boscha zostały obalone przez wojska USA.

Obecnie władzę sprawuje prezydent Danilo Medina z centrolewicowej Partii Wyzwolenia Dominikany, zaś obowiązujący ustrój to demokracja z systemem prezydenckim (co oznacza, iż prezydent stoi także na czele rządu).

W Dominikanie najliczniejszą grupę etniczną stanowią Mulaci (zwani tu również Kreolami), potomkowie niewolników afrykańskich oraz białych kolonizatorów. Największe skupisko ludności to stolica – Santo Domingo.

Centrum kraju jest górzyste, porośnięte tropikalnym lasem. Wybrzeża to głównie plaże, które niczym magnes przyciągają turystów z całego świata.

Ludność utrzymuje się przede wszystkim z rolnictwa i turystyki. Uprawia się tu trzcinę cukrową, kawę, bawełnę, warzywa i owoce tropikalne.

Oferta biur podróży, skierowana do polskich turystów, skupia się przede wszystkim na wybrzeżu Punta Cana. To wschodni rejon kraju, zwany Bávaro, prawdziwa mekka turystów kochających rajskie białe plaże, palmy i tropikalny klimat, a wszystko w połączeniu z niezwykle rozbudowaną, luksusową bazą noclegową.

 

Windsurfing/kitesurfing

Centrum sportów wodnych na Dominikanie znajduje się w Cabarete, na północnym wybrzeżu wyspy. Tu statystyki wiatrowe są najlepsze, stąd spot słynie jako jeden z najlepszych na świecie (często umieszcza się go w pierwszej dziesiątce najlepszych światowych miejscówek). Nie bez znaczenia jest fakt, iż kwitnie tu także nocne życie i rozrywki, oferowane przez liczne dyskoteki i kluby.

Spot oferuje płaską wodę w osłoniętej zatoce, a dalej od brzegu – niesamowite fale do jazdy i skoków, na linii rafy.

Wiatr sideshore (z prawej). Najsłabszy rano, dlatego kursy dla początkujących odbywają się najczęściej w pierwszej części dnia. Latem wiatr jest nieco silniejszy, ale wtedy mamy do czynienia z mniejszymi falami. Zimą – odwrotnie – większe fale i słabszy wiatr.

 

Kite Beach znajduje się ok dwa kilometry na północ od miasteczka.

Najlepiej przyjechać na Dominikanę między grudniem a kwietniem (pamiętajmy, że słynny karnawał jest w lutym!), potem między czerwcem a wrześniem.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - DOMINIKANA - CABARETE

Jak dotrzeć?

W ofercie polskich biur podróży znajdziemy już bezpośrednie loty na Dominikanę samolotem Dreamliner.

Jeśli chodzi o połączenia liniowe, na lotnisko Santo Domingo Las Americas z Warszawy najczęściej dolecimy przez Frankfurt lub Paryż.

Na lotnisko Punta Cana (PUJ) można lecieć nawet przez Toronto (wciąż tylko z jedną przesiadką)! 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - DOMINIKANA - CABARETE

Co warto zobaczyć na Dominikanie?

Skoro jesteśmy w tak dalekim kraju, należy koniecznie odwiedzić jego stolicę – Santo Domingo, a szczególnie jej starówkę, z kolonialną architekturą (Zona Colonial), wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO. Miasto powstało już w czasach pierwszych kolonizatorów Nowego Świata.

Stolica, mimo że większość jego mieszkańców żyje bardzo skromnie, a mówiąc wprost - biednie, jest królestwem zabawy, tańca (przede wszystkim salsy i powolnego, wręcz leniwego merengue) i muzyki. Dla możliwości zobaczenia karaibskiego karnawału warto przyjechać tu w lutym (najsłynniejszy karnawał odbywa się w stolicy oraz mieście La Vega).

Jeśli chcemy nie tylko wypocząć, ale też zobaczyć co nieco, wybierzmy się na wycieczkę na północne wybrzeże, w rejon Puerto Plata. Jest nieco bardziej urozmaicony pod względem przyrodniczym oraz bogatszy w interesujące miejsca. Jednak należy pamiętać, że plaże Puerto Plata nie są tak niesamowicie białe jak wybrzeże Punta Cana; piasek północnego wybrzeża jest raczej żółty, przez co kolor morza nie wygląda już jak "z folderu".

Puerto Plata to trzecie do wielkości miasto na wyspie. W nim czeka nas trochę klasycznego zwiedzania. Zobaczymy tu fabryki: rumu, biżuterii oraz cygar. Dominikańskie cygara nie są tak słynne jak hawańskie, ale warto przyjrzeć się, jak wygląda ich produkcja, gdyż nie różni się ona od tej prowadzonej na niedalekiej przecież Kubie. Nie można także przegapić starego rynku oraz wjazdu kolejką linową na szczyt Pica Isabela. Można także wybrać się do Fortalezy San Fekipe oraz muzeum bursztynu. 

Innym wartym uwagi miastem jest pobliskie Santiago de Los Caballeros (drugie na Dominikanie pod względem liczby mieszkańców). Znajdziemy tu białą katedrę św. Jakuba Apostoła, muzeum poświęcone karnawałowi, kolonialną architekturę oraz... okazję do zobaczenia ulubionej narodowej rozrywki Dominikańczyków, jaką są walki kogutów. W Santiago również możemy przyjrzeć się fabryce cygar. Warto zobaczyć także miejscowe centrum kultury – Centro de Leon, gdzie znajdziemy m.in ekspozycje poświęcone historii i kulturze Dominikany.

Wielbiciele artystycznych klimatów powinno natomiast odwiedzić miasteczko Las Terrenas, po północno-wschodniej stronie wyspy. Mieszczą się tu liczne sklepy z pamiątkami, klimatyczne knajpki, poza tym zobaczymy niesamowite widoki na ocean.

Podróżnicy, których interesuje historia wyspy, powinni wybrać się do miasta La Isabela, na północnym wybrzeżu. To jedno z pierwszych miast osadniczych Nowego Świata, założone jeszcze przez Krzysztofa Kolumba. Otrzymało nazwę na cześć królowej Izabeli Kastylijskiej. Znane jest z dość tragicznych wydarzeń, które miały tu miejsce podczas drugiej wyprawy Kolumba do Ameryki. Ślady po nich mają postać mogił europejskich osadników, zmarłych w wyniku głodu, szkorbutu i innych chorób, wynikających z niedożywienia. Śmierć spotkała tu także wielu indiańskich niewolników - poszukiwaczy złota, którzy zachorowali na europejskie choroby, przywleczone przez kolonizatorów. Indianie Taino nie byli na nie w żadnym stopniu odporni. Osada została opuszczona przez Kolumba i ocalałych kolonistów, jednak ostatecznie przetrwała i w późniejszych czasach przekształciła się w miasto.

Turystów o dobrej kondycji, kochających trekking, z pewnością zainteresuje możliwość wejścia na najwyższy szczyt Karaibów Pico Duarte, liczący sobie aż 3175 m n.p.m.

Góry na Dominikanie obfitują także w malownicze wodospady, z których najpiękniejsze znajdziemy w pobliżu miejscowości Jarabacoa (Jarabacoa Waterfalls). Nie mniej znane jest 27 wodospadów Damajagua, w pobliżu Puerto Plata. Najlepiej obejrzeć je podczas zorganizowanej wycieczki, obejmującej wspinaczkę na pobliskie wzgórze, przejście przez tropikalny las oraz skoki do laguny z wysokości kilku metrów! Jeśli ktoś nie ma dość odwagi na takie szaleństwo, nie powinien być jednak rozczarowany. Sama kąpiel w wyżłobionym przez wodę kanionie, będzie dostatecznie wspaniałą atrakcją byśmy zapamiętali ją na długo.

Wybrzeża Dominikany chętnie odwiedzane są nie tylko przez turystów, lecz także... humbaki. Na spotkanie z tymi interesującymi ssakami należy wybrać się do zatoki Samana, gdzie młode zwierzęta, podczas okresu lęgowego, podpływają bardzo blisko wycieczkowych łodzi.

Pięknym miejscem jest także Park Narodowy Cabarete, słynący z krystalicznie czystych, ukrytych w skalistych grotach źródełek z bardzo zimną wodą. Jeśli ktoś ma ochotę na inne doznania niż tylko kąpiel w ciepłym morzu, tu znajdzie idealną okazję, by ją zrealizować.

Nie mniej urokliwym miejscem jest Park Narodowy Los Haitises.

Pobyt na Dominikanie to jednak przede wszystkim szansa spędzenia fantastycznych wakacji. Zabawie i letnim rozrywkom sprzyja doskonała pogoda, utrzymująca się przez cały rok. Na turystów czeka mnóstwo atrakcji, stworzonych specjalnie na potrzeby odwiedzających. Koniecznie należy zatem popływać z delfinami, pojeździć konno lub jeepem po bezdrożach, pozwiedzać lokalne wioski, w których poznamy prawdziwe oblicze Dominikany. Bezwzględnie trzeba też ponurkować w niesamowicie czystej i ciepłej wodzie, poszukując skarbów "Piratów z Karaibów", a także skorzystać z atrakcji, takich jak przejażdżki rozmaitymi wodnymi wehikułami. Jeśli nie wystarczy nam oglądanie wyspy z ziemi i z wody, możemy też zobaczyć Dominikanę z powietrza, latając nad nią śmigłowcem!

Jeśli chodzi o plażowy wypoczynek – zdecydowanie jest w czym wybierać. Wspomniany wcześniej region Bávaro Beach to zagłębie hoteli, a nawet całych prywatnych miasteczek (np. Cap Cana), stworzonych całkowicie na potrzeby turystów.

Interesującym miejscem jest także Playa Grande, nad zatoką Samana. Prócz luksusowych hoteli, znajdziemy tu najsłynniejsze na Karaibach pola golfowe.

Warto także zobaczyć Saona Island, na południe od Dominikany. Wyspa objęta jest obszarem parku East National Park. Słynie z najpiękniejszych w tym rejonie plaż. Niemożliwym jest ocenić, czy są one wspanialsze niż plaże samej Dominikany, bo jak porównać odcienie piasku? Jednak warto zobaczyć i jedne, i drugie i wyrobić sobie własną opinię na ten temat. Po drodze na Saonę zazwyczaj odwiedza się też płyciznę Piscina Natural, która daje możliwość kąpieli "pośrodku morza".

Jeśli mamy więcej czasu, wybierzmy się także na tropikalną wyspę Cayo Levantado

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - DOMINIKANA - CABARETE

HOTELE CABARETE NA DOMINIKANIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - DOMINIKANA - CABARETE

Wizy

Od obywateli polskich nie jest wymagana wiza, a jedynie "karta turystyczna", często w cenie biletu, oraz paszport, ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Należy także na lotnisku okazać bilet powrotny oraz środki na pobyt (przepisy nie określają ich wysokości).

Ambasada

Na Dominikanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, lecz jedynie honorowe konsultaty w Santo Domingo oraz Puerto Plata. Najbliższa ambasada znajduje się w Kolumbii, w Bogocie. 

Kuchnia

Wakacje w raju to oczywiście okazja do zajdania się owocami tropikalnymi i świeżutkimi rybami, a także owocami morza, w które obfituje kuchnia karaibska. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy w Ameryce! Na Dominikanie hoduje się bydło, dlatego nietrudno również o pyszny stek oraz inne dania z wołowiny.

Tradycyjnym daniem karaibskim jest sancocho – czyli marynowane wcześniej mięso kilku gatunków, z warzywami, takimi jak cebula czy pomidory. Warto spróbować także chicarrones de pollo czyli smażonego kurczaka. Popularnym daniem jest też puree z bananów oraz ryż z fasolą, jako dodatek do mięsa drobiowego. Z pewnością warto czasem opuścić hotel i wybrać się do tradycyjnej restauracji dominikańskiej.

Obowiązkowo należy też napić się rumu oraz pokosztować słynnych karaibskich drinków, sporządzonych właśnie na bazie tego trunku. Dla stroniących od alkoholu alternatywą jest sok kokosowy.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, aczkolwiek jak w każdym kraju tropikalnym zaleca się ostrożność w kwestiach zdrowia i diety. Należy pić tylko przegotowaną/butelkowaną wodę, dbać o higienę rąk, jeść tylko myte warzywa i owoce. Zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Istnieje zagrożenie malarią oraz pasożytami.

Obowiązkowo należy wykupić ubezpiecznie podróżne, gdyż dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony, natomiast prywatne placówki są dość kosztowne.

Waluta

Peso dominikańskie (DOP), bez trudu zapłacimy tez w dolarach US, a nawet w euro.

1 USD = ok. 36 pesos.

1 PLN = ok. 11,3 pesos

Wtyczki

Amerykańskie, napięcie 110 V. Konieczne przejściówki.

Język

W hotelach i restauracjach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim i oczywiście hiszpańskim.

Inne informacje

Dominkana jest krajem bezpiecznym, szczególnie jeśli nasz pobyt na wyspie ogranicza się przede wszystkim do turystycznych resortów oraz zorganizowanych wycieczek. Miejscowi, zatrudnieni w hotelach oraz obiektach turystycznych, są niezwykle gościnni i sympatyczni. Wszędzie obowiązują napiwki – nie tyle ze względu na zwyczaje, co zwyczajnie – biedę, w której żyje ludność kraju. Warto pamiętać o tym, iż dając napiwek, wspieramy miejscowych, którzy dzielą się z nami, turystami, pięknem swojej ojczyzny i sprawiają, że nasz pobyt w "karaibskim raju" jest czystą przyjemnością. 

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by