Przewodnik-Słowacja-wyjazdy,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • Power Jibe Week '24

    Zobacz ofertę
    19-07-2024
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    27-04-2024
    DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Ladies on WS Board

    Zobacz ofertę
    23-08-2024
    All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
  • Windsurfing Vassiliki '24

    Zobacz ofertę
    28-06-2024
    Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Vassiliki WIND wrzesień

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
  • Lefkada WIND 2024

    Zobacz ofertę
    30-08-2024
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
  • Czerwiec w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    30-05-2024
    WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
  • Grupowy wyjazd WIND 2024

    Zobacz ofertę
    14-06-2024
    Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
  • Wyjazd windsurfing 2024

    Zobacz ofertę
    26-07-2024
    Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
  • Wrzesień w SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    29-08-2024
    Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
  • Wind w Soma Bay'24

    Zobacz ofertę
    24-10-2024
    SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
  • Windsurfing LISTOPAD 2024

    Zobacz ofertę
    07-11-2024
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
  • VASSILIKI Lipiec 2024

    Zobacz ofertę
    05-07-2024
    Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
  • MAJ Soma Bay-WIND

    Zobacz ofertę
    23-05-2024
    Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    02-05-2024
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    25-04-2024
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
Powrót

Przewodniki

SŁOWACJA

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - SŁOWACJA

Kraj naszych południowych sąsiadów cieszy się nie ustającą popularnością wśród turystów lubiących górskie szlaki i sporty zimowe. Kraina gdzie królują Wysokie i Niskie Tatry, źródła termalne i uzdrowiska ma  także do zaoferowania inne atrakcje, które świetnie zapełnią urlop. 

Atrakcje

Bratysława. Ciekawe miejsce, choćby z powodu położenia, ponieważ miasto sąsiaduje bezpośrednio z dwoma państwami, Węgrami i Austrią. To powoduje, że Bratysława ma spore znaczenie przemysłowe, kulturalne i polityczne, a sprawia też, że współistnieją tu różne kultury. Mieszają się tu fragmenty zabytkowe, sięgające baroku, ale też współczesna architektura i infrastruktura godna współczesnego miasta europejskiego. Ważny punkt na turystycznej mapie stanowi Zamek Bratysławski leżący nad samym Dunajem wraz z mieszczącym się tu Muzeum Sztuki. Co ciekawe, zamek pochodzi aż z XI wieku, a do dziś został zachowany jego pierwotny charakter. Inny zamek to Devin, a w zasadzie to, co zostało po wysadzeniu go przez żołnierzy Napoleona. W Centrum Bratysławy znajdziemy gotycką Katedrę św. Marcina oraz Stary Ratusz. Poza tym miasto ma bogatą ofertę muzealną, w wielu tematykach, z Muzeum Winiarstwa włącznie.

Koszyce. Jedno z większych słowackich miast, położone centralnie pośrodku kraju. Zawsze odgrywało ważną rolę polityczną i gospodarczą i tak też pozostało do dziś. Najważniejszym punktem miasta, a zarazem największą atrakcją jest katedra św. Elżbiety, położona w centrum miasta, pomiędzy zakolami dwóch ulic. Z loty ptaka można mieć wrażenie, że ozdabia głowę węża. Sama katedra była budowana przez 200 lat, stąd też prawdopodobnie jej imponujące rozmiary, bogactwo wnętrz i ilość ważnych zabytków, m.in. grobowiec Franciszka Rakoczego. Inne atrakcje to Immaculata czyli słup dziękczynny, Dom Żupy, herb miasta, liczne zabytkowe kościoły i synagogi. Nowocześniejszy dorobek Bratysławy to muzeum figur woskowych znajdujące się w Wieży Urbana, czy grająca fontanna w parku.

Vlkolinec. Wieś, która w całości zachowała swój dawny charakter i oryginalną zabudowę. Ten unikatowy skansen został wpisany na listę zabytków UNESCO. Wyjątkowość skansenu polega na tym, że jest stale zamieszkany i to właśnie mieszkańcy dbają o budynki i ogródki.

Bańska Szczawnica. Ten kompleks to także rodzaj skansenu, ale obrazującego życie górnicze na Słowacji. Częścią kompleksu jest Nowy Zamek na wzgórzu Frauenberg i Stary Zamek na wzgórzu Paradajz. Pozostałe ciekawe lokalizacje kompleksu to baszta Hmmelreich, kościół Matki Boskiej, szyb Andrzej, sztolnia Bartłomiej oraz Słowackie Muzeum Górnictwa.

Bardejov. Uzdrowiskowa okolica, pełna źródeł mineralnych. Pomiędzy zabiegami i kąpielami można zwiedzić skansen ludowy, muzeum, mury obronne z basztami i zabytkową gminę żydowską.

Zamek Spiski. Jeden z największych kompleksów ruin na Słowacji, a także w Europie Środkowej. Położony jest na terenie Żehry, najstarszej miejscowości na terenie Spiszu. Zamek wzniesiony w XI w, obecnie od 1993 r. widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje obszar 4h wraz z innymi zabudowaniami, Spiskim Podgrodziem, kościołem. Na zamku mieści się Muzeum Spiskie.

Jaskinie słowackie. Ilość pasm górskich na terenie Słowacji powoduje, że znajduje się tu także całe mnóstwo ciekawych jaskiń.

W Słowackim Krasie. Ciekawa Jaskinia Domica o szacie naciekowej, gdzie trasa wynosi 1,3 km. W trakcie wyprawy około 140 m pokonuje się na łódkach. Jaskinia Gombasecka to trasa 285 m i możliwość podziwiania rurkowych stalaktytów w formie makaronu długich na 3 m. Z kolei Jaskinia Jasovska ma klimat uzdrowiskowy, a trasa mierzy 550m. Pełno tu pagodowych stalagnatów o białej, czerwonej i brązowej barwie. Dobszyńska Jaskinia Lodowa leży w Słowackim Raju i uznawana jest za jedną z pierwszych jaskiń na świecie, którą oświetlono elektrycznie. Ma długość 475m i jest jedną z najsłynniejszych jaskiń lodowych. Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, położona w Rudawach Słowackich. Nazwę swą zawdzięcza aragonitowej szacie naciekowej, która jest unikatem na skalę światową. 

Słowackie pasma górskie:

Mała Fatra. Czwarte najwyższe pasmo górskie na Słowacji położone jest w regionie żylińskim. Najchętniej zdobywane szczyty to Wielki Rozsutec (1610 m n.p.m.) i Wielki Krywań (1709 m n.p.m.) Mała Fatra to także szlaki o różnej trudności oraz stoki narciarskie i snowboardowe.

Wielka Fatra. Najwyższy szczyt to Ostredok (1592 m n.p.m.). Pasmo charakteryzuje się karpatską florą i pięknymi dolinami wartymi odwiedzenia.

Słowacki Kras. Leży na granicy węgiersko- słowackiej i jest obszarem chronionym. Pełno tu krasowych jaskiń i przepaści oraz dolin z piękną, endemiczną roślinnością.

Słowacki Raj. Park Narodowy o tej nazwie składa się z malowniczych jaskiń, wodospadów i wąwozów, a także ciekawych szlaków. Najbardziej znany to Sucha Bela i Przełom Hornadu. To tutaj znajduje się Dobszyńska Jaskinia Lodowa.

Pasma tatrzańskie. Tarty Zachodnie. Drugie najwyższe pasmo górskie w Słowacji, którego niewielka część znajduje się w Polsce. Większość szczytów ma więcej niż 2000 m wysokości, a najwyższy to Bystra (2248 m n.p.m.). Tatry Wysokie to z kolei najwyższe pasmo słowackich gór. Poza wieloma szlakami i stokami narciarskimi atrakcję stanowi kolejka linowa na Łomnicki Szczyt. Znajduje się tam też najwyżej położony hotel. Najważniejsze szczyty to Gerlach (2655 m n.p.m.), Łomica (2634 m) i Lodowy Szczyt (2627 m). Tatry Niskie są najbardziej lubiane przez turystów, może ze względu na sporą ilość łatwych szlaków. Najpopularniejsze szczyty to Chopok, Dumbier i Kralowa Hora.

PRZELOTY I POBYT - SŁOWACJA

Transport, dojazd z Polski.

Do Słowacji można wybrać się pociągiem, mamy bezpośrednie połączenia do Bratysławy, a stamtąd można podążać dalej w wybranym kierunku. Wiele jest także ofert wycieczek autokarowych oraz autobusów liniowych. Jednakże dla zmotoryzowanych zawsze najwygodniejszym i dającym niezależność środkiem transportu będzie własny samochód. Trasa z Warszawy do Bratysławy wynosi niespełna 700 km. Słowackie drogi są komfortowe, sporo jest autostrad, a oznaczenia przystępne. Jadąc swoim autem warto pamiętać o kilku wymogach. Jeśli nie mamy unijnych tablic rejestracyjnych konieczna będzie naklejka z oznaczeniem PL, za której brak otrzymamy mandat. Ponadto nie ominą nas dodatkowe opłaty za autostrady, drogi ekspresowe oraz uwaga, drogi I klasy. Samochody do 3,5 t przewożące nie więcej niż 9 osób muszą mieć naklejoną na szybie zakupioną wcześniej winietkę. Nalepki można kupić na przygranicznych stacjach benzynowych lub na poczcie. Koszt 10- dniowej opłaty to 10 EUR, miesięcznej 14 EUR, rocznej 50 EUR. Brak naklejki grozi mandatem 10-krotnie wyższym od opłaty za roczną winietę. Samochody powyżej 3,5 t są od 2010 roku objęte systemem elektronicznego poboru opłat (myto) odbywającego się za pomocą specjalnych urządzeń. Warto też przed wyjazdem zapoznać się z przepisami, ponieważ słowacka policja jest nieubłagana w sytuacjach przekroczenia prędkości, jakichkolwiek wartości wykazanych na alkomacie, braku apteczki zgodnej z normą DIN 13164, czy bieżnika opon zimowych niższego niż 3 mm. Mandaty należy płacić na miejscu gotówką, inaczej policjant zatrzyma prawo jazdy aż do momentu opłacenia kary i trzeba będzie po nie pojechać tam osobiście. 

Ceny.

Odkąd walutą Słowacji w 2009 roku stało się euro, ceny stały się tam mniej atrakcyjne niż w latach wcześniejszych. Początkowo więc ilość polskich turystów odwiedzających ten kraj bardzo zmalała. Z czasem okazało się jednak, że poziom cen nie wzrósł drastycznie, a dodatkowo nadal część artykułów można kupić taniej. Droższe jest paliwo, benzyna 95 to koszt 1,5 EUR/l, ON kosztuje podobnie, gaz około 0,80 EUR. Przykładowe produkty spożywcze: bułka do 0,30 EUR, jajka 1 EUR/10 szt, mleko 0,6 EUR. Natomiast ceny piwa zaczynają się od 0,3 EUR a kończą przeważnie na 1 EUR. Koszt obiadu w restauracji średniej klasy to koszt do 5 EUR, kawa 1-2 EUR, deser w postaci kawy lub lodów około 1 EUR.

Noclegi

Nocowanie na Słowacji także nie jest bardzo kosztowne, ponieważ znajdziemy tu sporo pensjonatów z konkurencyjnymi cenami. Ceny pokoju to zwykle 10 EUR/noc, ale w małych miejscowościach znajdziemy zdecydowanie tańsze noclegi. Doba w hotelu z trzema gwiazdkami to koszt około 30-60 EUR, natomiast w luksusowych spa skupionych wokół źródeł termalnych 50 EUR. 

HOTELE NA SŁOWACJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - SŁOWACJA

Wizy i inne formalności.

Oczywiście polski turysta wjeżdża do Słowacji bez żadnych formalności, musi mieć ze sobą jedynie dowód osobisty. Przepisy celne są takie same jak w całej UE, brak jest kontroli granicznych. 

Kuchnia.

Ze względu na przeszłość kraju, którego rzeczywistość bywała w głównej mierze wiejska i uboga, kuchnia słowacka oparta jest na bazie produktów podstawowych, tanich i lokalnych. Potrawy są nieskomplikowane i momentami mało przyprawione, jak na nasze podniebienia. Chyba że skosztujemy kuchni z wpływami węgierskimi, jak leczo, gulasz, salami paprykowe. Na ogół królują jednak produkty mączne, mleczne, kasze, ziemniaki i drób. Zjemy tu loksze, placki z ciasta ziemniaczanego, nadziewane wątróbką lub kapustą, pagacze, czyli ciastka skwarkowe, knedliki, smażone ryby. Z kuchni Rusinów napłynęły tu różnego rodzaju pierogi i bliny. Mają też, podobnie jak u nas całą gamę serów góralskich, podawanych na różne sposoby.

Muzyka.

Słowacka muzyka to głównie utwory folklorystyczne. W tym zakresie wpływa mają rozliczne regiony góralskie, które ją kształtują. Melodyjne, nieskomplikowane rytmy, oparte na skrzypcach, fujarach, cymbałach i dudach. Z tymi utworami ściśle wiążą się także barwne tańce góralskie. O współczesnej typowo słowackiej muzyce wiadomo niewiele, co nie oznacza, że nie istnieje, wspomnieć choćby grupę reggae Polemic, rockowy Longital lub wokalistkę Janę Kirschner.

Ludność.

Mieszkańcy kraju to głównie Słowacy, ponad 80%, natomiast pozostałą część stanowią mniejszości, m.in. węgierskie, romskie, czeskie, ukraińskie polskie, niemieckie i żydowskie. Słowacy to naród w połowie katolicki, pozostałe popularne religie to protestantyzm i grekokatolicyzm.

Klimat.

Teren słowacki to klimat umiarkowany, podobnie jak u nas, przy czym ilość terenów górskich powoduje, że jest tam zdecydowanie chłodniej. Wysokie temperatury odnotowuje się jedynie na terenach nizinnych, gdzie przejściowo bywają nawet susze. W pasmach górskich ilość opadów śniegu jest znaczna, a niskie temperatury w górnych partiach powodują, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tam przez długie miesiące, dłużej niż u nas. 

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by